RADOM
Seniorze nie daj się złapać na haczyk oszusta
Statystyki policyjne wskazują, że w kilku ostatnich latach seniorzy najczęściej padali ofiarami oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i grę na emocjach starszych osób. W trosce o ich bezpieczeństwo Powiat Radomski prowadzi kampanię profilaktyczną dotyczącą zagrożeń czyhających na seniorów.
W ramach akcji przewidziane są spotkania mieszkańców poszczególnych gmin z przedstawicielami policji, straży pożarnej, a także z powiatowym rzecznikiem praw konsumenta. Policjanci będą spotykać się z seniorami, aby ich edukować i ostrzegać.
Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę seniorów jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”, w których tracą oszczędności całego życia. Naciągacze starają się pozyskać zaufanie, omamić wizją nagrody lub przestraszyć przyszłą ofiarę. Wywołują silne emocje, które ułatwiają im manipulowanie ludźmi. Utrzymują okradaną osobę w przekonaniu, że robi coś pożytecznego lub pomnaża swoje oszczędności.
W zeszłym roku Komenda Miejska Policji w Radomiu odnotowała ponad 50 przestępstw dotyczących oszustw seniorów. Jak duża w rzeczywistości jest skala tego zjawiska nie wiadomo, bo nie wszystkie przestępstwa i próby oszustw są zgłaszane.
Jedno jest pewne. Przestępcy stosują coraz wymyślniejsze metody działania. Wykorzystują niewiedzę i łatwowierność seniorów - mówi zastępca komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, mł. insp. Grzegorz Michorek:
Jednym z elementów spotkań będą również ostrzeżenia przed nieuczciwymi praktykami handlowymi - mówi Sylwia Potera, powiatowy rzecznik konsumentów:
Pomimo wielu informacji na temat metod działania oszustów wciąż dochodzi do przestępstw, w których seniorzy tracą pieniądze:
Spotkania w ramach kampanii będą organizowane w szkołach i jednostkach organizacyjnych na terenie powiatu radomskiego do 21 lutego.