RADOM
Dwa lata wojny i dwa lata pomocy
Wojna w Ukrainie to największy konflikt zbrojny w Europie od czasu II wojny światowej. Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych działań i decyzji, które nie przychodzą łatwo. Podczas, gdy na najwyższych szczeblach polityki międzynarodowej ważą się losy o dalszej pomocy dla Ukrainy i jej skali, podsumowujemy wsparcie jakie nieustannie płynie do naszych wschodnich sąsiadów z Polski.
Polacy wobec kolejnego w historii zagrożenia dla wolnej Europy ze strony Rosji stanęli na wysokości zadania co nie pozostało niezauważone przez walczącą Ukrainę. Podkreśla to Zinoviia Perun, która jest kierownikiem Call-Center przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce:
W sobotę 24 lutego, czyli drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, w Domu McGivneya przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu odbyło się spotkanie pod hasłem „Drugi rok pomocy dla Ukrainy”. Miejsce nie było przypadkowe, bo tam właśnie mieści się Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Radomskiej. Z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom korzysta ok. 3 tys. uchodźców. Jak Ukraińcy przebywający w Polsce wspominają pierwsze dni wojny?
Ks. Igor Małysz jest duszpasterzem Ukraińców w Radomiu. - Duszpasterstwo dla Ukraińców powstało siedem lat temu. Wszystko zmieniło się od chwili wybuchu wojny. Pomagamy wszystkim uchodźcom, bez względu na wyznanie - powiedział ks. I. Małysz:
Celem Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej jest wsparcie osób przybywających na terenie Polski po 24 lutego 2022 roku.