Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Pomnik poświęcony straconym w czasie wojny pracownikom Fabryki Broni będzie odnowiony

poniedziałek, 04 marca 2024 12:57 / Autor: Monika Nowakowska
Pomnik poświęcony straconym w czasie wojny pracownikom Fabryki Broni będzie odnowiony
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Są pieniądze na remont pomnika zamordowanych w czasie II wojny światowej robotników Fabryki Broni w Radomiu. Miasto otrzymało na ten cel 270 tysięcy zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O remont obelisku od lat zabiegali działacze NSZZ „Solidarność” Fabryki Broni.

Projekt przewiduje remont pomnika z elementami betonowymi i metalowymi, wymianę płyt - na granitowe - przed monumentem i uporządkowanie zieleni.

- Spotykamy się tutaj co roku w październiku, żeby przypominać o tych, którzy pracując w fabryce Broni oddali życie o wolna Polskę i co roku wracał jeden temat uporządkowania tego miejsca, odnowienia pomnika, nadania temu miejscu wyglądu, na jaki zasługuje. To zawsze w rozmowach ze związkowcami z Solidarności z Fabryki się przewijało, więc podjęliśmy współpracę z Łucznikiem - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

- Koszt odnowienia monumentu to ok. pół miliona złotych. Brakujące pieniądze wyłoży samorząd - mówi wiceprezydent. - Pozostałe 200 tys. zł, które jest potrzebne na ten remont dołożymy z budżetu miasta. Wniosek pójdzie na sesję marcową. Jestem głęboko przekonany, że radni jednogłośnie ten wniosek przyjmą - dodaje.

Pomnik przypomina tragiczne losy 15 pracowników fabryki, którzy zostali straceni przez Niemców za wspieranie żołnierzy AK - przypomina prezes firmy Wojciech Arndt. - Zbliżamy się do setnej rocznicy naszej fabryki. Oczywiście bardzo ważnym punktem tej historii jest historia naszych pracowników, także ta ciężka, czego symbolem jest ten pomnik - wskazuje:

- Dla pracowników firmy to wielki dzień - zapewnia szef Solidarności w Fabryce Broni Daniel Dorosiński. - Dla nas to jest szczególne miejsce i to jest bardzo dobra wiadomość, że w końcu, po tylu latach udało się zdobyć pieniądze. Co roku spotykamy się tutaj 14 października, żeby uczcić pamięć zamordowanych przez Niemców pracowników - mówi:

Wiceprzewodniczący fabrycznej Solidarności przypomina, że powstanie pomnika, to zasługa członków związku z 1981 r. - Wcześniej był to teren rekreacyjny, zapomniano o tym miejscu. Solidarność zbierając pieniądze w formie "cegiełek" od pracowników wybudowała ten pomnik - podkreśla Dariusz Sobczak:

Pomnik ma być gotowy na początek października.