Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Scania i Duncan podpisały umowę z Uniwersytetem Radomskim

sobota, 09 marca 2024 16:53 / Autor: Monika Nowakowska
Scania i Duncan podpisały umowę z Uniwersytetem Radomskim
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Będą prace badawcze, eksperymenty i szkolenia. Uniwersytet Radomski nawiązał współpracę z firmami Scania Polska oraz Duncan.

Umowa o współpracy pomiędzy uczelnią a firmami z branży motoryzacyjnej dotyczy kilku obszarów z szeroko pojętego transportu dostawczego i ciężarowego. Dotyczy ona m.in.: zielonej energii dla transportu, w tym systemów ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych niezależne od istniejącej, dostępnej infrastruktury energetycznej, wykorzystania nowoczesnych metod w diagnostyce pojazdów, rekonstrukcji zdarzeń komunikacyjnych czy bezpieczeństwa napraw samochodów.

Współpraca może też dotyczyć na przykład szkolenia w zakresie podstawowym, w tym modelowania sieci, analizy procesu spalania różnych paliw, w tym paliw alternatywnych w silnikach spalinowych pod kątem ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wybranych szkoleń specjalistycznych (np. budowy i naprawy skrzyń biegów) z możliwością wytworzenia pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji szkoleń.

- W dawnym Instytucie Eksploatacji Pojazdów, a dzisiejszej katedrze pojazdów Wydziału Mechanicznego prowadzone są różnego rodzaju prace badawcze i eksperymenty dotyczące pojazdów cywilnych i wojskowych. Współpracujemy w tej dziedzinie z doktorem Grzegorzem Pawlakiem z firmy Duncan, autorem licznych publikacji w prestiżowych specjalistycznych wydawnictwach branżowych. Te opracowania powstające na naszej uczelni mają swój wymiar praktyczny. Dziś czekają nas wyzwania związane z „Zielonym Ładem”, elektromobilnością i w tej dziedzinie jest wiele rzeczy do zrobienia - mówi rektor Uniwersytetu Radomskiego, prof. Sławomir Bukowski:

Scania to firma ze 130-letnim doświadczeniem w budowie samochodów ciężarowych. Jak mówi Paweł Paluch, dyrektor marketingu i komunikacji, Polska jest dla firmy jednym z najważniejszych rynków:

- Przed transportem stoją liczne wyzwania, jak chociażby redukcja emisji spalin, stąd nasza obecność na uniwersytecie. Będziemy działali z uczelnią na polu eksploatacji pojazdów, ale także ich serwisowania. Chcieliśmy tym samym zachęcić do tego, by radomscy studenci aktywnie z nami współpracowali - tłumaczy.

Jak podkreśla Grzegorz Pawlak, prezes firmy Duncan, utworzenie wspólnego serwisu samochodowego daje bardzo duże pole do eksperymentów:

- Jest to przestrzeń, w którą mogą się włączyć zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, po to by móc w praktyce realizować coś, co ja nazwałbym serwisem przyszłości - mówi Grzegorz Pawlak. - Chcemy, by studenci i pracownicy uniwersytetu zaangażowali się w projekty, które wspólnie napiszemy i opracujemy, a takich pomysłów na tę chwilę jest przynajmniej kilka - dodaje Pawlak.

Współpraca będzie miała charakter naukowo-akademicki i skupi się na zmniejszeniu śladów węglowych w działalności gospodarczej oraz budowaniu transportu wolnego od paliw kopalnych.