Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Becket, biskup i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 29 grudnia 2024

RADOM

Zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD oraz makulatury

wtorek, 16 kwietnia 2024 07:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
Zbiórka zużytego sprzętu RTV i AGD oraz makulatury
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Mieszkańcy Radomia będą mogli bezpłatnie oddać do recyklingu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zbiórka odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia 2024 roku na placu Spółdzielni Mieszkaniowej Południe” przy ul. Gębarzewskiej 15 od godz. 10.00 do 14.00. Mieszkańcy będą mogli oddać także makulaturę.

Zużyte pralki, lodówki, ekspresy do kawy, suszarki, golarki, żelazka, roboty kuchenne, blendery, czajniki, a także komputery, telefony komórkowe, drukarki, kamery i aparaty fotograficzne - lista urządzeń, które będzie można oddać podczas zbiórki jest długa. Elektroodpady to wszystkie urządzenia, które działały na prąd lub na baterie. „W naszych domach i mieszkaniach wciąż gromadzimy 20 milionów sztuk elektroodpadów. To niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale i dla środowiska naturalnego. Często nie zdajemy sobie sprawy, że bateria wyrzucona do zwykłego pojemnika na śmieci może zanieczyścić nawet 50 tys. litrów wody i skazić jeden metr sześcienny gleby. Zbiórka organizowana wspólnie z Miastem Radom w ramach projektu Elektryczne Śmieci, to świetna okazja, by zrobić porządki” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko:

Marnotrawstwo na wielką skalę. Zatrucie środowiska przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to jeden problem, ale recykling to też kwestia odzysku surowców wtórnych. Ze starych, niepotrzebnych już urządzeń można pozyskać wartościowe substancje, m.in. rzadkie metale, które mogą być wtórnie użyte z korzyścią dla gospodarki, a więc nas wszystkich. Tymczasem statystyki unijne pokazują, że tylko mniej niż połowa elektroodpadów poddawana jest recyklingowi (wg danych za 2021 r.).

- Jeśli każdy z mieszkańców Radomia oddałby podczas sobotniej zbiórki do recyklingu tylko jedno zużyte urządzenie, to pozbylibyśmy się ponad 200 tys. elektrycznych śmieci–dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Warto zrobić domowe porządki: dla siebie, dla innych oraz dla środowiska naturalnego” – dodaje.

.

Tag: