Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć raka piersi

środa, 24 kwietnia 2024 19:46 / Autor: Monika Nowakowska
Sztuczna inteligencja pomoże wykryć raka piersi
foto: RCO
Monika Nowakowska

Najnowocześniejszy aparat mammograficzny trafił do Radomskiego Centrum Onkologii. To jedyne urządzenie w Polsce, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnostyki i leczenia raka piersi. Pracownię, w której zainstalowane zostało urządzenie poświęcił biskup radomski Marek Solarczyk.

Radomskie Centrum Onkologii konsekwentnie stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne w leczeniu i diagnostyce pacjentów. W pracowni mammograficznej Radomskiego Centrum Onkologii został dziś zainstalowany najnowocześniejszy w kraju aparat mammograficzny.

- To ukoronowanie naszych wielomiesięcznych starań - mówi dr Maciej Chwaliński. - Mamy wyspecjalizowaną jednostkę leczącą raka piersi. Tego typu aparat ułatwi nam diagnostykę chorych, zwiększy dostępność mammografii do naszej grupy pacjentów. Wykonujemy kilka tysięcy badań rocznie – podaje dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii:

- Pojawienie się nowego aparatu mammograficznego jest dla Radomskiego Centrum Onkologii o tyle istotne, że szpital umożliwia pacjentom przeprowadzanie szeregu różnorodnych badań, w tym również bardzo aktywnie działa w zakresie profilaktyki nowotworowej przeprowadzając każdego roku tysiące przesiewowych badań mammograficznych wśród mieszkańców Radomia i okolic. Nowoczesne rozwiązania poszerzą zakres działalności placówki zwiększając komfort pacjentów. Przyspieszą również proces badań zwiększając jednocześnie ich jakość – tłumaczy doktor.

Pani Aleksandra jest pacjentką lecznicy od ośmiu lat. Doskonale wie, jak ważna jest skuteczna i szybka diagnoza:

– Już sama diagnostyka jest ogromnym stresem, więc jeśli osoby pracujące przy obsłudze aparatu są do nas nastawione sympatycznie, to obniża nam stres, a tym bardziej, jeśli mamy do czynienia ze sprzętem najnowszej generacji – tłumaczy.

- To ważne wydarzenie dla całej naszej społeczności, wszystkich kobiet i ich rodzin - dodaje profesor Tadeusz Pieńkowski, kierownik Klinicznego Oddziału Chemioterapii Radomskiego Centrum Onkologii:

- Staramy się robić wszystko żeby od tego 2015 roku, kiedy uruchomione zostało centrum, żeby rozwijać się w miarę potrzeb, przede wszystkim naszych pacjentów, bo to są potrzeby zdrowotne. Bardzo ważne żebyśmy na bieżąco wyprzedzali te potrzeby i żebyśmy na bieżąco robili wszystko żeby uzupełniać naszą ofertę specjalistyczną, a przede wszystkim leczyć i diagnozować naszych pacjentów, najlepiej jak tylko można – mówi Maria Gawriuczenkow, dyrektor operacyjny RCO:

Urządzenie wyposażone jest w nowoczesne techniki obrazowania piersi - mówi Łukasz Pruszyński, kierownik Zespołu Techników Medycznych Elektroradiologii:

Urządzenie wyposażone jest w m.in.:

- mammografię spektralną z podaniem kontrastu – dzięki kombinacji obrazu nisko i wysokoenergetycznego możliwe jest wyraźne wyodrębnienie rozmieszczenia środka kontrastowego i określenie unaczynienie zmiany chorobowej (np. nowotworowej)

- obrazowanie 3D (tomosyntezę) – to badania w technice trójwymiarowej mammografii 3D umożliwiające jeszcze lepszą wykrywalność nowotworów piersi i lokalizację przestrzenną zmian nowotworowych

- biopsję stereotaktyczną piersi pod kontrolą obrazowania 3D oraz z użyciem kontrastu – aparat umożliwia wykonanie biopsji stereotaktycznej także w pozycji leżącej i precyzyjne określenie lokalizacji guza. Połączenie opcji biopsji z mammografia spektralną daje możliwość precyzyjnego trafienia w zmianę, z której pobierana jest próbka do badania histopatologicznego

- sztuczna inteligencja wspomagająca lekarza opisującego badanie – szybko i dokładnie analizuje każdą płaszczyznę tomosyntezy wykrywając z wyjątkową dokładnością zarówno złośliwe zagęszczenie tkanek miękkich, jak i zwapnienia

- To kolejny, konkretny krok potwierdzający kompleksową opiekę nad pacjentami z nowotworami piersi w Radomskim Centrum Onkologii, która została już dostrzeżona i doceniona na forum międzynarodowym – mówi Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.

Radomskie Centrum Onkologii jako jeden z niewielu w Polsce szpitali może poszczycić się posiadanym od kilkunastu miesięcy międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit przyznawanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS). - Oznacza to, że placówka i zespół Radomskiego Centrum Onkologii na najwyższym poziomie kompleksowo zajmują się pacjentami z rakiem piersi  – od momentu diagnozy, przez cały proces wielospecjalistycznego leczenia aż do zakończenia terapii – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski - kierownik Klinicznego Oddziału Chemioterapii oraz kierownik Breast Cancer Unit Radomskiego Centrum Onkologii.

Aktualnie w Radomskim Centrum Onkologii trwają prace adaptacyjne zarówno samej pracowni jak i personelu, który szkoli się i przygotowuje się do pracy i optymalnego wykorzystywania nowych możliwości – informuje Łukasz Pruszyński, kierownik Zespołu Techników Medycznych Elektroradiologii Radomskiego Centrum Onkologii.

Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z aparatu mammograficznego już w maju tego roku.