RADOM
O radomskich wydarzeniach sprzed 95 lat
W Radomiu niepodległość przyszła już 2 listopada!
8 listopada Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na promocję książki pt: „Republika Radomska w listopadzie 1918 r.” Jej autorem jest dr hab. Piotr Tusiński. Początek o godz. 17. Dla pierwszych gości, którzy przyjdą do Resursy przygotowano 200 egzemplarzy książki- zapowiada Renata Metzger, dyrektor Resursy.
To warto wiedzieć!
Republika Radomska to wyjątkowe wydarzenie w dziejach Radomia. Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i całkowicie samorządny już wcześniej. Było to możliwe dzięki gorącemu patriotyzmowi dawnych radomian, ich nieustępliwemu dążeniu do wolności i przekonaniu, że los miasta i kraju zależy od nich samych. Radomianie, na początku listopada 1918 r. okazali się także nadzwyczaj sprawnymi organizatorami. Republika miała własny rząd czyli tzw. Komitet Pięciu, a każde jego posuniecie wydaje się dobrze przemyślane i cechujące się dojrzałością polityczną oraz troską o dobro ogółu mieszkańców. I tak Republika zbudowała własne wojsko, milicję, odpowiednie agendy zajmujące się aprowizacją czy organizujące roboty publiczne by wspomóc biednych, przejęła w zarząd kluczowe instytucje takie jak elektrownia czy kolej. Po dniach samodzielnych rządów, 8 listopada, Komitet Pięciu podjął decyzję o porządkowaniu się Tymczasowemu Rządowi Lubelskiemu, a ten 11 listopada, powracającemu z Magdeburga Józefowi Piłsudskiemu.
Uzupełnieniem publikacji jest dołączony do niej film przygotowany przez OKiSz Resursa o majorze Tadeuszu Michale Brzęku- Osińskim, jednym z bohaterów tamtych lat, przedwojennym senatorze RP, społeczniku. Publikacja ukazuje się w popularnonaukowym cyklu „Historia Cię szuka….”, w ramach którego Resursa Obywatelska od kilku już lat stara się radomianom przybliżać ciekawe wydarzenia z lokalnej przeszłości- dodajke Renata Metzger.
W tym roku przypada już 95 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Radomiu 11 Listopada, po Mszy św. za Ojczyznę w katedrze i uroczystościach przed Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku, Resursa zaprasza na godz. 14.30 na koncert „Raz, dwa, trzy do mazura…”. Tradycyjne melodie polskie, m.in. mazury w nowoczesnych aranżacjach trafiających do gustu współczesnego odbiorcy przedstawi grupa „Frument Project” składająca się z młodych radomian, muzyków. Z wiązanką tradycyjnych pieśni patriotycznych wystąpi również Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego pod kier. Agnieszki Kobierskiej. O godz. 17 w Klubie Łaźnia otwarta zostanie wystawa o Romanie Dmowskim odbędzie się też koncert pieśni patriotycznych oraz patriotyczne karaoke.