RADOM
Rowerzyści giną na drogach. Więcej wypadków i ofiar
Rośnie liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Od stycznia do czerwca tego roku odnotowano wzrost liczby zdarzeń z drogowych z ich udziałem o ponad 7% oraz wzrost liczby ofiar śmiertelnych o ponad 65%.
W I półroczu tego roku wypadki z udziałem rowerzystów stanowiły 13,5% ogółu zdarzeń drogowych, ofiary śmiertelne prawie 11%, a osoby ranne prawie 10% wszystkich poszkodowanych.
Jak informuje mazowiecka policja w okresie od stycznia do czerwca tego roku rowerzyści spowodowali 36 wypadków drogowych, tj. 35% wypadków z udziałem rowerzystów, w których 7 osób poniosło śmierć, a to 70% ogółu zabitych rowerzystów, 29 osób zostało rannych, tj. 32% ogółu rannych w tych wypadkach - mówi nadkomisarz Emilia Kosma z mazowieckiej policji:
- W analizowanym okresie kierujący innymi pojazdami spowodowali 63 wypadki drogowe, tj. 61% wypadków z udziałem rowerzystów, w których 4 osoby poniosły śmierć, tj, 40% ogółu zabitych rowerzystów, a 142 osoby zostały ranne, tj. ponad 64% ogółu rannych w tych wypadkach - tłumaczy.
Do największej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów dochodziło na jezdni i było to 54,4% wypadków z ich udziałem. Aż 80% spośród rowerzystów, którzy ponieśli śmierć zginęło w wypadkach, do których doszło na jezdni.
Do ponad 85% wypadków z udziałem rowerzystów dochodziło w ciągu dnia - dodaje nadkomisarz:
- W tej samej porze odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych, tj. 70%. Podobnie przedstawia się sytuacja z rannymi rowerzystami, aż 85,6% spośród nich odniosło obrażenia właśnie w ciągu dnia - podkreśla Emilia Kosma.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów?
- Jeżeli mówimy o przyczynach wypadków z udziałem rowerzystów z winy kierujących rowerami, to najczęściej jest to nieustąpienie pierwszeństwa. Na drugim miejscu jest nieprawidłowe skręcanie, czyli rowerzyści nie sygnalizują manewru skrętu w prawo, manewru skrętu w lewo. Ta ręka prawa i ręka lewa są takimi naszymi kierunkowskazami. Pamiętajmy, że jeżeli zmieniamy kierunek aby zasygnalizować to stosunkowo wcześniej, żeby kierujący innym pojazdem za nami, miał też taką informację jasną, klarowną, że będziemy wykonywać jakikolwiek manewr na tej drodze. I trzeci, taki główny powód, przyczyna tych wypadków, to jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących, czyli tak naprawdę rowerzyści też przekraczają tę prędkość - zdradza nadkomisarz Emilia Kosma.
Rowerzysta obowiązany jest do przestrzegania następujących przepisów:
Policja przypomina o obowiązkowym wyposażeniu roweru:
Policja przypomina, że, co prawda przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych, ale kask ochroni głowę, natomiast kamizelka ułatwi dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.