Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Jakie zmiany w nowym roku szkolnym?

wtorek, 03 września 2024 13:13 / Autor: Monika Nowakowska
Jakie zmiany w nowym roku szkolnym?
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Po ponad dwóch miesiącach laby dzieci i młodzież wrócili do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadbało jednak o to, aby nie była to taka sama szkoła, jak dwa miesiące wcześniej. Od 1 września zaczęły bowiem formalnie obowiązywać zmiany prawne istotne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Odchudzenie podstawy programowej czy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy - nowy rok szkolny przynosi wiele zmian. Wśród nowości są także zmiany w prowadzeniu zajęć z religii. Chodzi o możliwość łączenia klas z różnych roczników, a oceny z religii nie będą wliczane do średniej. Co na to uczniowie?

Najważniejsza zmiana to ograniczenie o ok. 20 procent podstawy programowej. W zasadzie mniejszy program nauczania obejmie niemal wszystkie przedmioty, na czele z językiem polskim i matematyką, a na informatyce i językach obcych kończąc. Nie będzie to dotyczyło jednak wszystkich klas - mówi dyr. I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu Agnieszka Ścieglińska:

- Jesteśmy gotowi. W momencie, kiedy pani minister podpisała rozporządzenie dotyczące zmiany w podstawie programowej i w ramowych planach nauczania 28 czerwca, automatycznie informacja została przesłana do nauczycieli i nauczyciele na dzień dzisiejszy są gotowi pracować już po nowemu. Co prawda wydawnictwa tam wspomagają, ale nie wszystkie są jeszcze gotowe, natomiast moi nauczyciele mają przygotowane PZO, czyli Przedmiotowe Zasady Oceniania dostosowane do nowych wytycznych i my jesteśmy gotowi, nauczyciele przygotowani na ten rok szkolny po nowemu - chwali dyrektor liceum.

- Najważniejsza zmiana, która weszła, to zmiana dotycząca podstawy programowej i ramowych planów nauczania. O 20% została zmniejszona podstawa z takich przedmiotów, jak języki obce, język polski, historia i teraźniejszość, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, informatyka i filozofia, historia sztuki, historia muzyki, więc jest tego troszeczkę - wylicza Agnieszka Ścieglińska.

Odchudzona podstawa programowa obejmie klasy IV–VIII szkoły podstawowej, wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych: liceum, technikum oraz branżowe szkoły I i II stopnia.

MEN wskazuje, że zrezygnowało głównie z tych treści, które są nadmiarowe, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania. Uczniowie mają mniej uczyć się teorii, a więcej praktyki. Mają też więcej uczyć się z "cyfrowych narzędzi".

Dzieci klas I-III szkół podstawowych nauczą się dodatkowo podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. W klasach I-III podstawa programowa zostanie więc de facto rozszerzona.

MEN zapowiedziało też, że kompleksowo zmieni podstawę programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego od 2026 r. Z kolei za rok, od września 2025 r., będą nowe przedmioty w szkołach: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Zastąpią one historię i teraźniejszość oraz zajęcia wychowania do życia w rodzinie.