RADOM
Jak zmienił się region radomski dzięki funduszom europejskim?
20 lat Polski w Unii Europejskiej to dobry moment na podsumowania. Co województwo mazowieckie zawdzięcza członkostwu w UE? Jak w tym czasie zmienił się region radomski i życie jego mieszkańców? O możliwościach, jakie otworzyły się przed beneficjentami, opowiedzieli podczas konferencji przedstawiciele samorządów lokalnych, placówek kulturalnych i urzędów.
O rozwoju Mazowsza w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej opowiedziała Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
– Mazowsze bardzo dobrze wykorzystało szansę, jaką dało członkostwo w Unii Europejskiej. Przez ostatnie 20 lat zmieniło się wszystko – infrastruktura, jakość życia, opieka medyczna, edukacja, dostępność, wsparcie osób starszych, zależnych i z niepełnosprawnościami. Zmiany dotyczyły również ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. Zmieniła się oferta kulturalna i turystyczna – podkreśla Ilona Soja-Kozłowska.
W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2014–2020 beneficjenci z regionu radomskiego otrzymali ponad 723,8 mln zł, co pomogło zrealizować 480 inwestycji.
– Drogi, szpitale, edukacja, kultura, turystyka, bezpieczeństwo. Długo można wymieniać, co poprawiło się w ciągu tych 20 lat nie tylko w województwie mazowieckim, lecz także w regionie radomskim. Od 2004 roku do naszych gmin i powiatów trafiło w sumie prawie 1,8 mld zł. To ogromne wsparcie, które umożliwiło rozwój w niemal każdej dziedzinie życia – mówi radna województwa Magdalena Nowacka.
Beneficjenci z powiatów radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego oraz Radomia zrealizowali łącznie ponad 1360 projektów. Tak ogromne wsparcie dla regionu wpłynęło na poprawę jakości życia mieszkańców w niemal każdym obszarze.