RADOM
Ponad tysiąc radomian chce "Modelowego Osiedla"
Do władz Radomia złożono petycję w sprawie rewitalizacji części miasta w obrębie ulic: Struga, Zbrowskiego, Wodnej, Filtrowej i Siemiradzkiego. Pod dokumentem podpisało sie ponad tysiąc osób, które uważają, że stan infrastruktury znajdującej się w ich otoczeniu jest katastrofalny. Oczekują również ogłoszenia konsultacji społecznych w tej sprawie.
Mieszkańcy są zdania, że obecna infrastruktura zagraża ich bezpieczeństwu, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i jest "wizerunkową katastrofą dla miasta, ponieważ znajduje się w okolicy Radomskiego Centrum Sportu, gdzie przybywają na wydarzenia sportowe i kulturalne osoby z całej Polski." - Chcemy tzw. modelowego osiedle, które gwarantuje bezpieczeństwo i komfort życia - mówią radomianie.
Dlatego chcą rozszerzenia miejskiego monitoringu na teren ich osiedla, bo według statystyk Komendy Miejskiej Policji w Radomiu w ostatnich trzech latach w okolicy doszło do pięciu gwałtów, kilkudziesięciu kradzieży, licznych włamań, bójek czy nawet pobicia ze skutkiem śmiertelnym.
- Chcemy wykorzystania potencjału terenów zielonych, które są imponujące na naszym osiedlu poprzez akumulowanie wody oraz tworzenie miejsc przyjaznych mieszkańcom. W ramach tych działań wnioskują o remonty chodników z nawierzchni biologicznie czynnych, dojazdów do bloków wykonanych w latach 60-tych poprzedniego wieku, budowę zielono-niebieskiej infrastruktury takich jak: niecki filtracyjne, oczka wodne i ogrody deszczowe.
Wnioskują też o utworzenie muralu antysmogowego na bloku przy ulicy 25-go Czerwca 72, nawiązującego do wydarzeń z Czerwca 1976 roku. Mural powinien być namalowany specjalistycznymi farbami niwelującymi zanieczyszczenie środowiska. Murale wykonane taką techniką w innych miastach oczyszczają powietrze z siłą kilkuset drzew.
Chcą również przyspieszenia remontu chodnika na ulicy Struga na odcinku od 25-go Czerwca do Grzybowskiej. MZDIK planuje wykonanie remontu tego chodnika w latach 2027-2028. Jest to jeden z najbardziej uczęszczanych chodników w mieście i zarazem najbardziej zdegradowany. - Wnioskujemy o wykonanie chodnika z ozdobnej kostki brukowej, postawienie eleganckich ławeczek jak i nowe nasadzenia drzew i krzewów, tak aby kibice z całej Polski, udający się na wydarzenia odbywające się w Radomskim Centrum Sportu, mieli wrażenie wyjątkowości już na etapie dotarcia na halę czy stadion. Jest to ważny element wizerunku miasta Radomia - mówią mieszkańcy.
W planach jest również wykonanie remontów ulic Wodnej, Filtrowej i Siemiradzkiego. Na terenie byłej fabryki RWT wydane zostały warunki zabudowy na pięć apartamentowców, w których zamieszka 4 tys. osób. - Jest to teren poprzemysłowy, miasto powinno przygotować obsługę komunikacyjną dla tych mieszkańców. Ulice Wodna, Filtrowa i Siemiradzkiego są zdegradowane oraz dochodzi w nich do awarii wodociągowych, które pozbawiają mieszkańców okolicznych domów i bloków dostępu do wody nawet na 24 godziny - mówią mieszkańcy, z którymi rozmawiał Radosław Mizera:
Do petycji mieszkańców odniósł się prezydent Radomia Radosław Witkowski:
Do sprawy będziemy wracać.