Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Radom - ostatnie 25 lat w statystykach

wtorek, 22 października 2024 17:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radom - ostatnie 25 lat w statystykach
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radom się wyludnia. Miasto starzeje się. Poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Mieszkańcom Radomia żyje się coraz wygodniej. Wzrosła liczba lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy troszczą się o zdrowie radomian. Zauważalnie poprawiło się bepieczeństwo w mieście. Przybyło samochodów i ścieżek rowerowych.

To już 25 lat Radomia w woj. mazowieckim. Urząd Statystyczny w Warszawie podsumował ćwierć wieku woj. mazowieckiego i zmiany jakie zaszły także w Radomiu. Prezentacja danych odbyła się we wtorek, 22 października 2024 roku w Radomiu. Było to pierwsze spotkanie z całego cyklu, który będzie kontynuowany w poszczególnych miastach woj. mazowieckiego.

Powierzchnia Radomia nie zmieniła się w czasie 25 lat, to nadal 112 km. kw, zmniejszyła się liczba mieszkańców z 230 tys. w 1999 roku do 196 tys. w 2023 roku. To spadek o 35 tys. osób. Mniej jest rodzin z dziećmi i rodzin wielodzietnych. Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie:

Poprawiła się sytuacja na rynku pracy w Radomiu. Stopa bezrobocia na przestrzeni lat 2003-23 spadła z 28,5% do 9,4%. Udział bezrobotnych zarejestowanych w liczbie ludności w wielu produkcyjnym zmniejszył się z 19% do 7%. Nadal zarabiamy mniej niż w innych miastach woj. mazowieckiego, więcej jest osób prowadzących działalność gospodarczą - mówił Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie:

Poprawiła się też sytuacja, gdy chodzi o zasoby mieszkaniowe w Radomiu. Wzrosła przeciętna powierzchnia mieszkaniowa z 52 mkw do 63 mkw, występuje też mniejsze zagęszczenie. Sporo budynków niestety nie jest jeszcze podłączonych do kanalizacji. Oszczędzamy wodę! - zauważył Marcin Kałuski:

Poprawiły się także statystyki jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w mieście oraz dane dotyczące ochrony zdrowia, również liczby aptek. Przybyło samochodów. Własne auto ma sześciu na dziesięciu radomian. Pięciokrotnie wzrosła liczba ścieżek rowerowych. W obiektach hotelowych jest więcej miejsc noclegowych:

Perspektywy demograficzne dla Radomia nie są optymistyczne. Radom wyludnia i starzeje się. Rodzi się mniej dzieci, dużo osób wyprowadza się z miasta. Agnieszka Ajdyn dyrektor Urzędu Statystycznego w Warszawie:

Szansą dla Radomia jest skomunikowanie się z Warszawą - uważa Tomasz Zegar zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie:

Największym problemem Radomia jest przede wszystkim demografia. Radom wyludnia się i starzeje. Średnia wieku wzrosła z 37 lat w 2005 roku do prawie 45 lat w 2023 roku.