RADOM
Dar krwi od radomskich terytorialsów
Jest bezcenna, a dziś także deficytowa - krew to płyn na wagę złota. Nie da się jej wyprodukować, a jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. W Radomskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dzielili się nią żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znów prosi o wsparcie. Potrzeba krwi prawie wszystkich grup. Czeka na nią wielu chorych, a pomóc może niemal każdy zdrowy dorosły. Na apel odpowiedzieli żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. Blisko 30 terytorialsów wzięło udział w kolejnej w tym roku zbiórce krwi, wykazując się solidarnością z potrzebującymi. Oddali niemal 10 litrów krwi. Żołnierze 62 blp z Radomia od lat angażują się w działania na rzecz lokalnej społeczności, a honorowe krwiodawstwo stanowi istotny element tych działań. To nie tylko akcja oddawania krwi, ale także wyraz społecznej odpowiedzialności oraz chęci niesienia pomocy innym.
- Zawsze robimy to w myśl zobowiązania, które składamy wypowiadając rotę przysięgi – w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić. Nasi żołnierze czują tego ducha, tą misję i bardzo chętnie zgłaszają się do stacji krwiodawstwa. Każda kropla krwi jest bezcenna i może uratować ludzkie życie, a dzisiaj pokazaliśmy, że wspólnie możemy zdziałać wiele dobrego - podkreślił znaczenie akcji podpułkownik Artur Wasilewski, dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
Akcja oddawania krwi prowadzona jest wśród radomskich terytorialsów cyklicznie i każdorazowo spotyka się z zainteresowaniem i zaangażowaniem żołnierzy. Większość oddaje krew już kilkanaście razy z rzędu. Jeden z podoficerów dowództwa jest honorowym dawcą od 30 lat.
- My jako żołnierze WOT pomaganie mamy wpisane w kod genetyczny – to jest też wyraz patriotyzmu. Nie ilość, jaką oddajemy jest najważniejsza, ale chęć niesienia tego typu pomocy. To też jest taka nasza wizytówka - oddawać krew, ratować życie, pomagać. Dodatkowo, nigdy nie wiemy, kiedy sami możemy potrzebować tej pomocy...
Wspólnie oddana krew to nie tylko materialna pomoc, ale także symbol jedności i wsparcia dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Dzięki takim inicjatywom 62 batalion 6MBOT nie tylko wypełnia swoje zadania obronne, ale także angażuje się w życie społeczności lokalnej, przyczyniając się do poprawy zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.
info: Zespół Prasowy 6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ.