RADOM
Radomskie zaduszki
Dzień zaduszny. 2 listopada wspominamy wszystkich, którzy odeszli już do wieczności. Przywołujemy także pamięć tych, którzy mieszkali w Radomiu. Pracowali dla dobra miasta i jego mieszkańców.
Wielu radomian odeszło do wieczności w ostatnim roku. Wśród nich właśnie 2 listopada warto przywołać, tych którzy zapisali się w pamięci mieszkańców. Wspomina Izabella Mosańska-Surma:
Janina Grajewska – Wdowa po mecenasie Marianie Grajewskim założycielu i wieloletnim członku Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Ukończyła Wydział Humanistyczny KUL. Była nauczycielką historii w radomskich szkołach. Jej pasją była gra w szachy. W 1979 roku została Szachową Mistrzynią Województwa Radomskiego. Była inicjatorką budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych,przy ulicy J. Malczewskiego. Miała tytuł honorowego członka KIK. Miała 98 lat.
Danuta Medyńska - Wieloletni i ceniony w Radomiu pedagog. Uczyła języka polskiego między innymi w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. świętego Filipa Neri. Zapamiętana jako dobry człowiek i oddana nauczycielka. Miała 90 lat.
Alina Osieniecka – W latach 90 była właścicielką najlepiej zaopatrzonego sklepu z zabawkami na os. Michałów. Pracowała na rzecz Fundacji Szpitala Specjalistycznego. Była przyjaciółką i dobrym duchem Kameralnego Lata. Udzielała się w ramach wolontariatu. Wieloletni pracownik MOSiR Radom i współprowadząca Centrum Informacji Turystycznej MOSiR w Radomiu, przewodnik terenowy oraz pilot wycieczek. Była związana z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, służyła ogromnym wsparciem w trakcie prowadzenia Punktu Pomocy Ukrainie, aktywnie uczestniczyła w działalności Stowarzyszenia Droga Mleczna. Za swą działalność pośmietnie została odznaczona przez prezydenta Radomia medalem dla zasłużonych. Miała 65 lat.
Tadeusz Łapa - Żołnierz ZWZ-AK, po wybuchu Powstania Warszawskiego znalazł się w oddziałach partyzanckich w lasach iłżeckich i starachowickich. Po zdaniu matury studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Zajmował się rozbudową linii energetycznych, modernizacją sieci elektrycznych. Wieloletni działacz Naczelnej Organizacji Technicznej. Pełnił znaczące funkcje w SEP. Odznaczony wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami. Miał 97 lat.
Marek Ziomka - Był inżynierem budownictw lądowego, w jego dorobku jest wiele budynków w Radomiu i regionie. Był,kierownikiem budów, sprawował nadzory i ekspertyzy budowlane. Uhonorowany wieloma dyplomami i wyróżnieniami oraz złotym medalem Zasłużony dla Budownictwa. Był człowiekiem wielu pomysłów i czynów. Zmarł nagle. Miał 76 lat.
Mieczysław Kaca - Był wieloletnim redaktorem naczelnym i twórcą Tygodnika Radomskiego. Publikował teksty przybliżające nieznane fakty z walk partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, także na łamach „Echa Dnia”. Miał 90 lat.
Grzegorz Sasin - Dziennikarz, felietonista, recenzent filmowy. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w przyzakładowej gazecie "Echo Skórzanych", działającej przy Radoskórze. Następnie pracował w "Echu Dnia", współpracował z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami. Wyróżniał się lekkim piórem, inteligencją i pedantyczną poprawnością językową. Jego recenzje charakteryzowały się wielką erudycją i znajomością europejskiej kinematografii. Zmarł w wieku 68 lat.
Jan Wulkiewicz - Wieloletni nauczyciel, inspektor oświaty i wychowania, pedagog, były dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Był matematykiem i romantycznym wielbicielem piękna oraz poezji. Był członkiem grupy poetyckiej Radom 60 oraz Eliksir. Miał 84 lata.
Witold Kowalski - Wybitny radomski artysta. Zajmował się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, witrażownictwem, projektował elementy wyposażenia kościołów. Brał udział w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Otrzymał wielokrotne nagrody na przeglądach w Radomiu, Kielcach, Sandomierzu oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego w Sofii.
Stanisław Romańczuk - Był malarzem, rzeźbiarzem i medalierem, w latach 2000-08 był nauczycielem rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu. W Radomiu wykonał pomnik upamiętniający funkcjonariuszy Policji Państwowej, pomordowanych przez NKWD. Był także autorem Pomnika 72. Pułku Piechoty u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego, a także rzeźby z napisem „Nigdy więcej " przed gmachem dawnej Dyrekcji Fabryki Broni, sarkofagu płk. D. Czachowskiego, kamienia na Piotrówce, pomnika Matki Polki w Łodzi. Miał 79 lat.
Leszek Janczak - Wieloletni pracownik szkoły muzycznej w Radomiu. Był specjalistą w zakresie budowy, naprawy, strojenia oraz konserwacji fortepianów i pianin. Stroił fortepiany między innymi dla Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Piotra Palecznego, Stanisława Soyki, Janusza Olejniczaka, Lidii Grychtołówny. Wspólnie z żoną prowadził sklep muzyczny Pianola. Miał 77 lat.
Andrzej Noll - Radomski adwokat. W latach 80. i 90. był jednym z najbardziej aktywnych członków radomskiej palestry. W stan spoczynku przeszedł w 2014 roku. Jego pasją było żeglarstwo. Miał stopień kapitana jachtowego. Był wieloletnim procesem Radomskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Popularyzował żeglarstwo, prowadził szkolenia, zakładał nowe kluby, a także organizował załogowe rejsy morskie. Miał 77 lat.
Jerzy Graliński - Były zawodnik II ligowej sekcji tenisa stołowego Broni Radom i wieloletni urzędujący wiceprezes, prezes społeczny i prezes honorowy Klubu z ulicy Narutowicza. Był związany Klubem RKS Broń Radom od 1966 roku. Był także inicjatorem budowy hali MOSiR przy ulicy Narutowicza 9. Dyrektor hotelu Gromada. Zbierał pamiątki i dokumentacje klubu. Przygotowywał monografię klubu, która miała być wydana w 2026 roku w 100 lecie klubu. Miał 81 lat.
Ryszard Jagusiński - Przez wiele lat związany był z Bronią Radom, w latach siedemdziesiątych należał do jednych z najlepszych zawodników drużyny. Po zakończeniu przygody z futbolem zajął się szkoleniem młodzieży. Pracował też jako nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Radomiu. Miał 80 lat.
Mirosław Ziętkowski - Był radomskim działaczem sportowym i przedsiębiorcą. Inicjator stowarzyszenia "Zarolkujemy Radom" oraz współzałożycielem Roll Ball Polska. Jako sportowiec zdobywał medale mistrzostw Polski w siatkówce plażowej i halowej oldbojów. Przyczynił się do reaktywacji klubu Radomka Radom. Zapamiętany jako dobry trener mentalny. Miał 61 lat.
Janisa Johnson – Urodziła się w Stanach Zjednoczonych. Przyjmująca zespołu siatkarskiego E. Leclerc Moya Radomka Radom. W sezonie 2020/21 była jedną z najlepszych zawodniczek w polskiej lidze. Zmarła w wieku 32 lat.