Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Wyniki 43. kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu

niedziela, 03 listopada 2024 16:02 / Autor: Elżbieta Warchoł
Wyniki 43. kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

25 tys. złotych zebrali wolontariusze podczas kwesty, która odbyła się od 1 do 3 listopada 2024 roku na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego składa podziękowanie za wszystkie datki, które trafiły na odnowę zabytkowych nagrobków.

W czasie listopadowych świąt, prawie na wszystkich zabytkowych nekropoliach polskich, prowadzone były kwesty, z których środki, podobnie jak w Radomiu, przeznaczane są na ratowanie zabytkowych nagrobków. Również w Radomiu, od 29 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, prowadzi kwesty, z których do tej pory uzyskał kwotę 830 tys. zł., dzięki czemu odrestaurowano 25 nagrobków.

- Komitet dziękuje wszystkim, którzy wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na naszej zabytkowej radomskiej nekropolii (1812). W tym roku uzyskaliśmy 25 tys. zł.  To dobry wynik (dokładnie taki sam jak w listopadzie roku ubiegłego), który pozwoli nam na podjęcie kolejnej renowacji w roku 2025. Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy, zbierających datki, w tym młodzieży radomskich szkół. Cmentarz dzięki wspólnemu wysiłkowi; zarządcy nekropolii parafii św. Wacława, społeczników i mieszkańców, przez ostatnie lata stał się nie tylko, pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również  troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są m.in. wyniki dorocznych kwest Komitetu  – podsumowuje Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.  

W roku 2025, Komitet zamierza przeprowadzić renowację kamiennego nagrobka z początku XX wieku, uczestnika Powstania Styczniowego ks. Justyna Łady (1817-1906).

Ks. Justyn Łada był duchownym greko-unickim, zaangażowanym w pomoc powstańcom styczniowych i represjonowanym za prowadzoną działalność konspiracyjną przez władze carskie. Kapłan przebywał w areszcie od grudnia 1864 r. do kwietnia 1866 r., a do 1872 r. miał dozór policji. W ramach prowadzonej walki z kościołem greko-unickim w 1874 r. został usunięty przez rosyjskie władze z probostwa w Kopyłowie (pow. hrubieszowski, Lubelskie). Razem z rodziną zamieszkał w Radomiu, gdzie przez 31 lat był urzędnikiem hipoteki. Potajemnie odprawiał też msze święte dla unitów. Cieszył się powszechnym szacunkiem, o czym świadczy tablica pamiątkowa znajdująca się w kościele u bernardynów - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.  

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek oraz Powstańcy Styczniowi, uczestnicy I i II wojny światowej.