RADOM
Sołtys pilnie poszukiwany
Historia sołectwa i sołtysa w Polsce jest prawie tak stara, jak historia państwa polskiego. W średniowieczu był sędzią, w Polsce rozbiorowej i w okresie międzywojennym, stał na czele najniższej jednostki podziału administracyjnego - gromady, a w czasach PRL-u, do 1950 roku był organem pomocniczym zarządu gminnego. A dzisiaj?
Styczeń i luty to dla polskich wsi był czasem organizowania zebrań wiejskich, na których wybierani byli sołtysi i rady sołeckie na nową kadencję. Czy zastanawiamy się, kim właściwie jest sołtys dla wiejskiej społeczności? Czy doceniamy jego pracę i działania? Odpowiedzi na te pytania szukał Radosław Mizera:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Objęci są ochroną prawną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Oznacza to, że za naruszenie nietykalności cielesnej sołtysa podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych sąd może ukarać sprawcę grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech. Polscy sołtysi z racji pełnienia funkcji zarabiają miesięcznie od 150 do 350 złotych.