Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik
Dziś jest: Sobota, 14 czerwca 2025

RADOM

Wolność jest w nas

poniedziałek, 05 maj 2025 11:01 / Autor: Radosław Mizera
Wolność jest w nas
foto: Łukasz Wójcik/UM Radom
Radosław Mizera

Pod takim hasłem, w najbliższą niedzielę, odbędzie się piknik historyczny organizowany okazji 520. rocznicy uchwalenia konstytucji Nihil Novi.

– To jedno z najważniejszych historycznych wydarzeń, które miały miejsce w naszym mieście. To ten moment w historii naszego państwa, kiedy na poważnie ugruntowuje się polski parlamentaryzm, kiedy król zrzeka się swojej kompetencji na korzyść sejmu – mówi wiceprezydent Łukasz Molenda.

O godz. 12.30 w kościele św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza święta, po której o godz. 13.30 zaplanowano półgodzinny koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Szelindek z Węgier. Proboszcz parafii ks. Mirosław Nowak:

Po koncercie z placu radomskiej fary orszak uczestników przejdzie ulicą Rwańską na Rynek, gdzie do godz. 19.00 trwać będzie piknik historyczny. Obozować tu będą członkowie grup rekonstrukcyjnych Sarmackie Dziedzictwo, Karabela, Persjarnia, Bujuk Han, Semper Fidelis Res Publicae i Bractwa Kurkowego. Zobaczymy więc przedstawicieli m.in. husarii, pospolitego ruszenia, hajduków, szlachty polskiej, lisowczyków, wojska tureckiego. Zaprezentują oni m.in. pokazy szermierki. W namiocie sułtańskim obejrzeć będzie można wystawę XVI-wiecznego uzbrojenia. Będzie też pokaz gotowania kawy i herbaty po turecku i pilawu. Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu:

Organizatorami pikniku są: Urząd Miejski, Dom Kultury Idalin, Muzeum im. J. Malczewskiego, parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Wydarzenie współfinansowane, w ramach współorganizacji, ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Uchwalona 30 maja 1505 roku konstytucja stworzyła podstawy ustroju określanego przez historyków mianem demokracji szlacheckiej. Tekst konstytucji uzgodniono na zwołanym przez króla Aleksandra Jagiellończyka sejmie walnym, który obradował w Radomiu od 30 marca 1505 roku. Nazwa Nihil novi pochodzi od łacińskiego zwrotu, którym król zapewniał poddanych, że nie wprowadzi niczego nowego oraz nie zmieni obowiązujących w państwie praw bez wspólnej zgody władcy, senatorów i posłów reprezentujących szlachtę. W ten sposób sejm stał się najwyższą władzą ustawodawczą, a państwo z monarchii arystokratycznej przekształciło się w nowożytną monarchię parlamentarną.