
RADOM
Narodowy Instytut Dziedzictwa wsparł Radom


Przeprowadzenie inwentaryzacji dziedzictwa poprzemysłowego Radomia oraz dóbr kultury współczesnej pod kątem ich ochrony, będzie głównym celem realizacji projektu, na który Radom otrzymał środki z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W ramach projektu zostanie też przeprowadzony przegląd Gminnej Ewidencji Zabytków. Wszystko po to, aby ocenić wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektów. Zaproponowano także przygotowanie wytycznych konserwatorskich dla Miasta Kazimierzowskiego oraz szkolenia dla właścicieli zabytkowych obiektów dotyczące praktyki prowadzenia prac restauratorskich i konserwatorskich. Marzena Kędra z Biura Rozwoju i Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Radomiu:
W ramach praktycznego wsparcia zaplanowano np. przygotowanie materiałów informujących o obowiązujących procedurach przy prowadzeniu takich prac, a także utworzenie w Biurze Rozwoju i Rewitalizacji stanowiska tzw. „Latarnika zabytków”, który krok po kroku poprowadzi właściciela zabytku przez te procedury. Jego zadaniem będzie również organizowanie spotkań z ekspertami czy informowanie o naborach, w których można będzie uzyskać dofinansowanie do zaplanowanych prac restauratorskich. Ostateczny zakres wsparcia zostanie uzgodniony na etapie porozumienia między Gminą Miasta Radomia i Narodowym Instytutem Dziedzictwa.











