Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Lutgarda, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 16 czerwca 2025

RADOM

Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych

środa, 21 maj 2025 09:52 / Autor: Newsroom
Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych
Newsroom

Mowa o lekarzach z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Protezoplastyka stawów biodrowych i barkowych to tylko niektóre z zabiegów, które z powodzeniem wykonują.

Na oddziale rocznie leczą ponad 1600 pacjentów. Opiekują się nimi, doglądają i dbają o to, by każdy wrócił do pełnej sprawności. W swojej historii mieli nawet 105-letnią pacjentkę, której operacja zakończyła się sukcesem. - To była nasza najstarsza pacjentka, która miała wymieniony staw biodrowy. Co więcej - chodziła z tym biodrem i jeszcze po kilku miesiącach przyjeżdżała do nas na kontrole. Dla nas wiek nie jest przeciwwskazaniem - liczy się ogólny stan zdrowia i to, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu – mówi dr n. med. Marek Kwaczyński, kierownik Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. – Dysponujemy bardzo nowoczesnymi protezami. Cały czas je zmieniamy, aby były jak najnowocześniejsze.

Lekarze z radomskiego szpitala wykonują także protezoplastykę barku - a to wciąż rzadkość. - W Polsce niewiele ośrodków się tym zajmuje. My mamy w tym duże doświadczenie, bo takie zabiegi wykonujemy już od ponad 10 lat - podkreśla kierownik oddziału.

Radomscy specjaliści wykonują także operacje naprawcze, czyli korekcyjne - zarówno stóp, jak i rąk. Przeprowadzają również wiele artroskopii, czyli napraw artroskopowych stawu kolanowego, wykonywanych z powodu urazów lub zmian zwyrodnieniowych. – A w dziedzinie urazowej dysponujemy sprzętem, którego nie powstydziłby się żaden oddział ortopedyczny - to najwyższej jakości aparatura, dostosowywana indywidualnie do rodzaju złamań, czy to śródstawowych, czy złamań trzonów kości długich – wyjaśnia dr n. med. Marek Kwaczyński.

Oddział cały czas się rozwija, dostosowując swoją ofertę zarówno do oczekiwań pacjentów, jak i do aktualnych standardów. - W każdym roku dodajemy kolejne rzeczy, które poszerzają naszą ofertę – dodaje kierownik oddziału.

Na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie zapominają również o kształceniu przyszłych pokoleń lekarzy. – Mamy rezydentów, którzy uczą się u nas zawodu, spędzając tu sześć lat. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Radomiu, który kształci studentów – pokazujemy im, jak wygląda codzienna praca na oddziale ortopedyczno-urazowym i wprowadzamy w tę dziedzinę medycyny. Przyjmujemy także studentów na staże kierunkowe – mówi dr n. med. Marek Kwaczyński.