Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Wszystko na temat bezpiecznej żywności

piątek, 03 kwietnia 2015 09:14 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: zsunislaw.edupage.org
Magdalena Gliszczyńska

Bezpieczeństwo żywności – to hasło Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia 2015 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu włączając się w obchody tego dnia organizuje punkt informacyjno- edukacyjny w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, w holu głównym. W punkcie będzie można uzyskać informacje nt. bezpieczeństwa żywności w myśl tegorocznego hasła roku.

Punkt będzie czynny w godzinach od 10:30 do 14:30. Dyżurować będą w nim pracownicy sekcji oświaty i promocji zdrowia radomskiej stacji, którzy będą informować o zdrowej i bezpiecznej żywności, będą też rozdawać ulotki informacyjne.
    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przypomina, że jakość spożywanych pokarmów (ich świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. Według statystyk, skutki spożycia niebezpiecznych produktów żywnościowych są przyczyną śmierci 2 milionów ludzi rocznie, w tym również wielu dzieci.
Stale pojawiają się coraz to nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności. Zmiany w jej produkcji, dystrybucji i konsumpcji, zmiany środowiskowe, nowe pojawiające się patogeny, oporne na środki przeciwdrobnoustrojowe – wszystko to stanowi wyzwanie dla krajowych systemów bezpieczeństwa żywności. Większa mobilność ludzi i rozwój handlu dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo międzynarodowego rozprzestrzeniania się zagrożenia.
Produkcja i obrót żywnością odbywają się coraz bardziej globalnie, tym samym konieczna staje się potrzeba wzmocnienia systemów bezpieczeństwa żywności wewnątrz i pomiędzy krajami. W związku z tym, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia, akcentuje potrzebę poprawy systemów bezpieczeństwa żywności „od pola do talerza”.
WHO opracowała 5 kluczy do bezpiecznej żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności:
 
Klucz 1: Utrzymuj czystość
Klucz 2: Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
Klucz 3: Gotuj dokładnie
Klucz 4: Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
Klucz 5: Używaj bezpiecznej wody i żywności
 
Źródło: www.who.int