Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Ponad 50 tys. osób czeka na usunięcie zaćmy

środa, 08 kwietnia 2015 22:22 / Autor:
fot. www.mazovia.pl

W województwie  mazowieckim brakuje środków na leczenie zaćmy. Obecnie na operację jej usunięcia czeka ponad 50 tys. osób.

 

O problemie dyskutowali dziś w urzędzie marszałkowskim specjaliści z dziedziny okulistyki oraz pacjenci. – Dzisiejsze spotkanie było jednym z serii spotkań organizowanych dla seniorów – tym razem w obszarze zdrowia związanym z okulistyką. Frekwencja i liczba pytań pokazują, że temat jest ważny. Edukacja zdrowotna powinna docierać do emerytów i rencistów w taki sposób, aby mogli oni z niej skorzystać. Dlatego tak istotne są tego typu spotkania. Mam nadzieję, że ta funkcja informacyjna samorządu województwa będzie wzmacniana – powiedziała pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej Barbara Kucharska.

Zaćma jest często choroba u osób starszych. Nieleczona może prowadzić do ślepoty. Z drugiej strony po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej około 95 proc. pacjentów odzyskuje wzrok. Nie zawsze jednak operacje stoją na wysokim poziomie. Szpitale chcąc zwiększyć opłacalność zabiegów obniżają ich jakość. Dlatego ważna jest świadomość pacjentów, którzy pilnowaliby jaką soczewkę mają wszczepianą. NFZ refunduje soczewkę standardową. Za nowoczesną trzeba zapłacić jak i za sam zabieg jej wszczepienia.

Operację zaćmy przeprowadza na Mazowszu 25 placówek medycznych. Czas oczekiwania to od pół do półtora roku i jest to najkrótszy czas w Polsce. Bolączką jest jednak brak pieniędzy.