RADOM
Uwaga, zanieczyszczenie powietrza!
Kaszel, trudności z oddychaniem przy wysiłku fizycznym, zagrożenie dla zdrowia kobiet w ciąży, dzieci, seniorów, alergików oraz osób z chorobami układu krążenia. Takie mogą być skutki zanieczyszczenia powietrza w Radomiu, Płocku i aglomeracji warszawskiej. O możliwości wystąpienia podwyższonych stężeń szkodliwych substancji ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ogłoszony został Alert Poziomu I.
Dokładnie chodzi o pył zawieszony PM10 i PM2,5, benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu(NO2). Bieżące informacje o jakości powietrza możemy znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom należy do samorządów. Przykładowe działania to: rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno – letnim. Każdy może wspomóc samorząd wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domu czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.
Urząd Miejski w Radomiu uspokaja, że Alert Poziomu I jest najniższym w czterostopniowej skali. - Jest on ogłaszany w sytuacji, kiedy zachodzi jedynie ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 lub pyłu zawieszonego PM2,5. Nie oznacza to natomiast, że przekroczenia takie nastąpiły. Ogłoszenie Alertu Poziomu I zobowiązuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Radomiu do poinformowania mieszkańców miasta o działaniach zalecanych i działaniach zakazanych zmierzających do ograniczenia ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomów dopuszczalnych i alarmowych - mówi Janusz Kalinowski z biura prasowego radomskiego magistratu.
Poniżej publikujemy zalecenia i zakazy wystosowane dla mieszkańców przedz Urząd Miejski:
1. Zalecenia:
a) jeżeli jest to możliwe, nieogrzewanie węglem lub ogrzewanie węglem lepszej jakości,
b) korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej
c) ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego i grilli,
d) ograniczenie palenia w kominkach
e) ograniczenie wjazdu samochodów ciężarowych do centrów miast.
2. Działania zakazowe:
a) zakaz palenia odpadów biogennych (liści, gałęzi, trawy) w ogrodach i na terenach zieleni,
b) zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.