RADOM
Wody termalne w Sielpi
Czy Sielpia stanie się drugim Ciechocinkiem lub Cieplicami? Niewykluczone. Letnisko pod Końskimi znane jest z pięknego zalewu i okalających zbiornik sosnowych lasów. Wkrótce jednak może zasłynąć także z wód termalnych. Przeprowadzona analiza geologiczna wykryła ich obecność właśnie w okolicach Sielpi.
- Sporządzenie tej analizy było możliwe dzięki członkostwu gminy Końskie w Świętokrzysko – Podkarpackim Klastrze Energetycznym oraz zaangażowaniu lidera klastra tj. Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii z Kielc w tworzeniu warunków rozwoju naszej gminy - mówi Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich. Jak wyjaśnia, analiza wskazuje kierunki i możliwości pozyskiwania energii ze źródeł płytkiej i głębokiej geotermii. Zaprezentowane są w niej możliwości rozwoju i zastosowania różnych pomp ciepła na terenie gminy w oparciu o badania geologiczne. Ponadto analiza pokazuje możliwości zagospodarowania wód do celów balneologicznych i rekreacyjnych. - Dzięki wykorzystaniu wód termalnych Sielpia naprawdę ma szansę stać się uzdrowiskiem - uważa Krzysztof Jasiński. Podkreśla również, że na atrakcyjność koneckiego letniska wpłynie także planowana modernizacja zbiornika w Sielpi i poprawienie bazy rekreacyjnej.
Znajdująca się wśród sosnowych lasów Sielpia cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Zwłaszcza w miesiącach letnich ludzie tłumnie przyjeżdżają tu wypoczywać. Niedługo być może będą także mogli leczyć tu swoje schorzenia kuracjusze. Wody termalne w okolicach Sielpi mają temperaturę około 20 - 25 stopni. Mają w składzie m.in. jod i brom. Występują na głębokości od 350 do 600 metrów.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.