RADOM
To perła rehabilitacji w Polsce
Oddział Rehabilitacji ma 30 lat.
W tym roku mija 30 lat od powstania Oddziału Rehabilitacji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. W ramach jubileuszu 9 i 10 maja odbędzie się Majówka Rehabilitacyjna. Jest to konferencja naukowa i spotkania ze specjalistami, okazja do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, sprzętem i literaturą. Jubileusz radomskiej rehabilitacji stał się jednocześnie okazją do zorganizowania uroczystego posiedzenia naukowego Oddziału Mazowieckiego i Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. W sobotnie przedpołudnie majówkę rozpoczęło spotkanie w sali koncertowej UM. Przybyli znakomici goście, reprezentacja specjalistów z różnych dziedzin rehabilitacji z całego kraju. Gratulacje oraz dyplom z okazji jubieluszu przekazał na ręce ordynator Krystyny Gameckiej- Stanisławek wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk. Milym akcentem uroczystości okaząło się lotnicze... śmigło! To prezent od pacjentów dla pracowników oddziału. Wszyscy obecni zostali poproszeni o wpisywanie się na śmigło, które jako pamiątka jubileuszu umieszczone będzie w oddziale. Dyplomy uznania otrzymały też Henryka Gul, Jadwiga Kita oraz Maria Malinowska. Historię powstania Oddziału Rehabilitacji RSS przypomniał dr Maciej Czarnecki, jego twórca. Mówił- pierwsi pacjenci zostali przyjęci 13 marca 1985 roku. Rocznie oddział przyjmował 800 pacjentów
Podziękowania i pamiątkowy medal herbowy Miasta Radomia w imieniu prezydenta Radomia na ręce ordynator Krystyny Gameckiej- Stanisławek złożyła wiceprezydent Radomia Anna Białkowska. Dr Maciej Czarnecki otrzymał okolicznościowy grawer do prezydenta. Zasłużeni lekarze oraz rehabilitanci otrzymali od dr Andrzeja Sawoni oraz dr Ewy Miękus- Pączek z Okręgowej Rady Lekarskiej Medal prof. Nielubowicza i Medal dr. Jerzego Moskwy. Podziekowań, życzeń, kwiatów i wzruszeń było wiele. Nie zabrakło wspomnień. Ordynator Krystyna Gamecka- Stanisławek w prezentacji przywołała zdjęcia i osoby, które stanowiły i stanowią Oddział Rehabilitacji od 30 lat, podkreśliła, że jest to bardzo szczególna i trudna praca, bo praca zespołowa. Budujemy na ocalałych funkcjach, podobnie jak w archeologii- porównała dr Gamecka. Prof. Jolanta Kujawa, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji składając gratulacje z okazji jubileuszu mówiła: to miejsce na mapie Polski jest bardzo ważne, to perła na mapie polskiej rehabilitacji.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część wykładowa, konferencja naukowa na temat: Nowoczesne technologie w leczeniu osób po udarze mózgu. W sobotę, 9 maja do wieczora potrwają wykłady, w niedzielę już w Zespole Szkół Muzycznych część warsztatowa. Przez cały czas czynny jest kiermasz publikacji książkowych oraz czynne są stoiska prezentujące nowoczesne rozwiązania technologiczne przydatne w rehabilitacji.