Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Nie zapominajmy o bezdomnych na Mazowszu

wtorek, 19 listopada 2013 09:19 / Autor: Radosław Mizera
Radom24.pl
Radosław Mizera

Program wsparcia w powrocie do społeczeństwa, dotacje dla organizacji pozarządowych oraz pomoc doraźna - to główne obszary działań prowadzonych na rzecz osób bezdomnych przez samorządy i organziacje pozarządowe, w tym kościelne na Mazowszu.

Przygotowano także ponad 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 25 jadłodajni oraz infolinię 987. Wojewoda mazowiecki przekazał 607 tys. zł dofinansowania organizacjom pozarządowym wspierającym osoby bezdomne.

Pomoc osobom bezdomnym, a zwłaszcza zapewnienie schronienia, posiłku i ubrania, jest obowiązkiem gminy - przypomina Ivetta Biały, rzecznik wojewoda mazowieckiego. Dodaje, ze wobec ograniczonych możliwości samorządów, udzielana jest także pomoc rządowa skupiająca się na działaniach długofalowych w ramach Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności.

W tym roku, wojewoda mazowiecki przekazał w ramach konkursu organizacjom pozarządowym 607 tys. zł dofinansowania na realizację 23 programów pomocowych. Zakładają one m.in. aktywizację społeczną i zawodową, wspieranie placówek pomocowych i ich kadry, streetworking (pomoc udzielana w miejscu przebywania potrzebujących) oraz udzielanie pomocy lekarskiej osobom bezdomnym.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie 3493 miejsca (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. M.in. w Radomiu dom dla bezdomnych kobiet prowadzi diecezjalna Caritas.

Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków (ok. 2,3 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.