Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

15 lat współpracy z Augsburgiem

środa, 24 czerwca 2015 15:39 / Autor:
fot. Rafał Celej
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Filipa Neri w Radomiu odbyła się wczoraj gala z okazji 15 lat współpracy "katolika" z Gymnasium Maria Stern w Augsburgu. W dotychczasowych wymianach uczniowskich wzięło udział kilkaset osób.

Do Radomia przyjechali liczni goście, a przede wszystkim 23 uczennice z Augsburga wraz z dwiema nauczycielkami: Barbarą Lajblich i Elisabeth Volz-Goller. Spotkanie rozpoczął dyrektor szkół katolickich w Radomiu ks. Mirosław Prasek. Podkreślił, że mimo kryzysowych lat, partnerstwo odradzało się i trwa do dziś. Zacytował dlatego motto św. Filipa Neri, patrona szkoły: "Nie jest najważniejsze, żeby zacząć, lecz żeby trwać". Claas-Dietrich König, zastępca dyrektora wydziału kultury ambasady RFN w Warszawie, zaznaczył natomiast, że wymiana uczniowska wpisuje się w proces pojednania polsko-niemieckiego, co w takim mieście jak Radom, które znacznie ucierpiało w wyniku niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej, nie musi być wcale oczywiste. Porozumienie wymaga zaangażowania i oddania ludzi, którzy interesują się językiem i kulturą kraju sąsiedniego. 15-letnia współpraca obu szkół jest najlepszym przykładem aktywnej postawy na rzecz pojednania między naszymi narodami, przejawem chęci budowania wspólnej przyszłości. Głos zabrał także Karl-Martin Everding, dyrektor Biura Szkolnictwa Zagranicznego w Warszawie. Swoje wystąpienie oparł na słowach Goethego: „Najlepsze wykształcenie zdobędzie mądry człowiek w podróży”. Zdaniem dyrektora Everdinga wyprawa do nieznanego kraju jest najlepszym sposobem zdobycia wiedzy. Sprzyja temu między innymi nauczanie w szkołach polskich języka niemieckiego na bardzo wysokim poziomie. Warto zauważyć, że taką możliwość mają też uczniowie Katolickiego Liceum, które należy do grona szkół przygotowujących do niemieckiego certyfikatu językowego Konferencji Ministrów Kultury Niemiec DSD. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów „katolika” oraz wspólnie odśpiewana w obu językach Oda do radości.

Podobne spotkanie odbyło się w lutym w Augsburgu. Wtedy w szkole partnerskiej w Augsburgu byli: Ulrich Haaf, dyrektor Zarządu Szkół Katolickich w Augsburgu oraz konsul Aleksander Korybut Woroniecki z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium. Organizacją wspierającą wymianę uczniowską pod względem merytorycznym i finansowym jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.