Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Pracowita sesja Rady Miejskiej

piątek, 26 czerwca 2015 15:39 / Autor:
Pracowita sesja Rady Miejskiej
Radni Rady Miejskiej w Radomiu przyjęli wniosek Regionalnej Izby Obrachunkowej, która opowiadała się za przyjęciem sprawozdania z realizacji budżetu Miasta Radomia za 2014 rok.

Dla prezydenta Radomia wynik głosowania nie był zaskoczeniem. Jak mówi Radosław Witkowski, udzielone absolutorium to pozytywna ocena pracy urzędu prezydenta Radomia, niezależnie od osoby, która ten urząd pełniła.

Budżet za 2014 rok oceniali pozytywnie radni Platformy Obywatelskiej. Głosowali za jego przyjęciem, choć niemal w całości realizowany był przez poprzedniego prezydenta Andrzeja Kosztowniaka (PiS) do momentu zaprzysiężenia Radosława Witkowskiego (PO), co nastąpiło w grudniu ubiegłego roku. Były prezydent Andrzej Kosztowniak:

Warto jednak przypomnieć, że podczas podobnego głosowania rok temu, radni PO głosowali przeciw udzieleniu absolutorium. - Faktycznie, w większości budżet ten był realizowany przez Andrzeja Kosztowniaka. Chciałbym ocenić ten budżet w kategorii merytorycznej oraz prawnej – mówi radny PO Jerzy Zawodnik.

- Uważamy, że budżet za ubiegły rok został wykonany w ponad 98 proc. względem planu. To był budżet realizowany przez 11 miesięcy przez Andrzeja Kosztowniaka i kolegium prezydenckie. My, jako PiS rozpatrujemy go jako budżet realizowany w poprzedniej kadencji – powiedział szef klubu radnych PiS Jakub Kowalski. Jego zdaniem to absurd prawny, jeśli ocenę nieurzędującego już prezydenta przyjmuje niemal w całości jego następca.

Podczas dzisiejszego głosowania wstrzymał się radny Radomian Razem Kazimierz Woźniak. Przypomina, że wiele inwestycji nie zostało do tej pory zrealizowanych.

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej, radomscy rajcy zajęli się także Kartą Seniora. Jak zapewnia wiceprezydent Anna Białkowska, dokument zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Tymczasem grupa mieszkańców domagała się obniżenia wieku uprawniającego do szeregu ulg i przywilejów z 65 do 60 lat. Jak tłumaczą autorzy propozycji, na taki krok zdecydowało się już szereg innych miast w Polsce. Krzysztof Starnawski, z Radomskiej Rady Seniorów.

Propozycję obniżenia wielku zgłosili radni PiS, którzy wzorując się na rządowej Karcie Vigor uznali, że wiek 60-ciu lat „jest optymalny”. Mimo tego, wniosek w głosowaniu przepadł stosunkiem głosów 12:13.

Podczas sesji, radni zdecydowali także o przyznaniu ulg dla przedsiębiorów, oraz ustanowili Radomską Nagrodę Literacką dla lokalnych twórców. Wiele emocji wzbudzała kwota 40 tys. zł, jaka miałaby zostać przyznana jej laureatowi. Radni PiS wnioskowali o jej obniżenie do 10 tys. zł.