REGION
Wierzbica: Będzie dialog?
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego włącza się w spór zbiorowy między Polską Federacją Związkową Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, a kierownictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy.
Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego to regionalne instytucje dialogu społecznego, o których utworzeniu decyduje Marszałek Województwa na wniosek co najmniej jednej z organizacji pracodawców oraz co najmniej jednej organizacji pracowników. W skład Rady wchodzą: Marszałek Województwa, przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców oraz wojewoda.
Rozmowy w sprawie sporu zbiorowego między Federacją, a Haliną Janiszek – p.o. kierownika GOPSu w Wierzbicy mają odbyć się 7 marca. Rada została zwołana na prośbę Federacji i chociaż zdaniem Pawła Maczyńskiego – wiceprzewodniczący PFZPSiPS – nie jest pewne, że dojdzie do rozmów, jednak była by to dobra okazja do polubownego rozwiązania sporu:
Halina Janiszek – p.o. kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy wyraża gotowość do wzięcia udziału w rozmowach. Warunkiem jest przedstawienie przez związek zawodowy, który powstał w Ośrodku statutu, a także okazanie przez Federację, potrzebnych pełnomocnictw:
Zdaniem Pawła Maczyńskiego – reprezentowanie związku zawodowego przez Federację jest zgodne z prawem, a tego typu wymagania to próba ominięcia rozmów z Federacją, podejmowana przez p.o kierownika Halinę Janiszek.
Na obecną chwilę obie strony wyrażają chęć rozmów, jednak Federacja nie wyklucza podjęcia kolejnych działań związanych ze sporem zbiorowym, jeżeli do dialogu by nie doszło.
5 lutego przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej złożyli p.o. kierownika GOPSu protokół rozbieżności, co jest równoznaczne z przejściem na etap mediacji. „Po złożeniu przez nas protokołów rozbieżności kończących etap rokowań - oba egzemplarze zostały nam zwrócone drogą pocztową, a sama zainteresowana tym razem zażądała od Federacji pełnomocnictw. Od kogo i w jakim trybie - nie wyjaśniła.” - czytamy na stronie internetowej Federacji. Kolejnym krokiem, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jest interwencja mediatora z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
Przypomnijmy, spór w Wierzbicy rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. 7 z 12 pracowników rozpoczęło strajk domagając się podwyżek i zmiany regulaminu organizacyjnego placówki. Protest został uznany za nielegalny zarówno przez p.o. Kierownika Ośrodka Halinę Janiszek, jak i wójta gminy – Zdzisława Duliasa. W spór zbiorowy z p.o kierownika Ośrodka w obronie pracowników GOSPu weszła Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Związkowcy zarzucają Halinie Janiszek utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w miejscu pracy, nierespektowanie wyboru społecznej inspekcji pracy oraz utrudnianie prowadzenia legalnej akcji strajkowej. Natomiast wójta krytykują za brak woli dialogu, za to, że nie chce rozmawiać z pracownikami. Kierownik Janiszek przypomina z kolei, że protestujący pracownicy GOPS-u byli skonfliktowani już z poprzednią szefową placówki. Wójt Zdzisław Dulias zapewnia, że Ośrodek pracuje bez zarzutu, a sytuacja ta w żaden sposób nie odbija się na osobach korzystających z pomocy GOPSu.