REGION
Czarne punkty nad wodą
W ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 utonięć. Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Policją już od 7 lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 11 tablic ostrzegawczych. Działanie to ma uczulić wypoczywających nad wodą na zachowanie bezpieczeństwa - wyjaśnia Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik:
Dzięki wspólnej akcji Urzędu Marszałkowskiego, Komendy Stołecznej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji, w tym roku oznaczonych zostanie kolejnych 11 punktów. Staną one w miejscowościach:
- Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica),
- Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane),
- Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia),
- Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia),
- na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew),
- Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem),
- Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła),
- Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”),
- Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne),
- Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane).
Dodatkowo wymienione zostaną 34 znaki.
Chociaż statystyki alarmują, to jak zapewnia insp. Marek Świszcz - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu - pojawianie się czarnych punktów wodnych przynosi efekty:
Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno - żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu. Koszt wyprodukowania tablic to blisko 5 tys. zł. Pokrył go Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca do ustawienia znaków wytypowane zostały przez funkcjonariuszy komendy wojewódzkiej i stołecznej policji.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/16987-czarne-punkty-nad-woda#sigProGalleriacdb9520b36