ŚDM 2016
Po egzaminie na ŚDM
Szkolenie trwało 66 godzin i obejmowało zarówno część teoretyczną, jak i rozbudowaną część praktyczną.
Uczestniczący w szkoleniu funkcjonariusze poszerzali swoją wiedzę z zakresu anatomii czy organizacji ratownictwa medycznego na terenie kraju. Zapoznali się również z formami i metodami niesienia efektywnej pierwszej pomocy poszkodowanym w stanach nagłego zagrożenia życia oraz w sytuacjach różnego rodzaju urazów.
W czasie zajęć praktycznych kursanci uczyli się resuscytacji krążeniowo - oddechowej, a także technik opatrywania ran oraz zabezpieczania złamań, zwichnięć oraz skręceń. Policjanci zapoznali się ze sposobem funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ćwiczyli też w komorze dymowej. Tam, przy użyciu kamery termowizyjnej analizowali i poznawali anatomię pożarów w pomieszczeniach.
Podczas szkolenia funkcjonariusze przygotowani zostali do pomocy poszkodowanym w wodzie. Zajęcia odbywały się nad zalewem, gdzie policyjni ratownicy ćwiczyli ratowanie osób tonących. Zapoznali się z najnowocześniejszym sprzętem służącym do działań ratowniczych w wodzie.
Szkolenie zakończone zostało państwowym egzaminem z części praktycznej oraz teoretycznej. Organizatorem ww. szkolenia był Wydział Kadr i Szkolenia KWP zs. w Radomiu zaś realizowane było przez Środowiskowo - Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w Radomiu.