REGION
Zetną śmierć za wiele przewinień!
Tradycyjnie, w ostatni dzień karnawału w Jedlińsku śmierć poniesie ... śmierć we własnej osobie! Trwają przygotowania do Kusaków.
Impreza odbywa się – zgodnie z siedemnastowieczną tradycją – w ostatni wtorek karnawału. Na ulicach Jedlińska już o godz. 13:00 pojawią się diabły, cyganie, grajkowie, a także para młoda czy niedźwiedź. Wtedy wójt gminy – Kamil Dziewierz przekaże władzę historycznej Radzie Miasta. Za jej panowania w mieście nie zabraknie śmiechu i tańców przy wtórze zespołów ludowych. Natomiast po godzinie 15:00 rozpocznie się widowisko Ścięcia Śmierci. - Obrzęd obrazuje zwyczaj pochodzący z prawa ścinania największych zbrodniarzy, które Jedlińsk posiadał będąc miastem. - wyjaśnia Agnieszka Gryzek – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. - Wiadomo, że śmierć ma na swoim sumieniu wiele win. Z jej powodu każdy w jakiś sposób ucierpiał. Właśnie tego dnia mieszkańcy chcą zrobić sąd nad śmiercią, oskarżając ją o wszelkiego rodzaju o wszelkiego rodzaju przewinienia, których się dopuściła.
Po widowisku na scenie w Jedlińsku wystąpi zespół After Party, a po koncercie uczestnicy będą bawić się podczas dyskoteki na świeżym powietrzu.
Impreza w Jedlińsku odbywa się od lat, a jej fenomenem są przede wszystkim mieszkańcy, którzy niejednokrotnie z pokolenia na pokolenie przekazują sobie role. Ciekawym jest, że w widowisku udział brać mogą jedynie mężczyźni. Dlatego w ostatnią niedzielę karnawału – w Kusą Niedzielę – w Jedlińsku odbywa się bal kobiet. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Cztery pory roku" i weźmie w nim udział 150 pań.
Skoro Kusa Niedziela, to również Kusy Poniedziałek – koncert Krystyny Prońko, na który zostało jeszcze kilka biletów.
O tradycji Kusaków w Jedlińsku, imprezach towarzyszących oraz tym, jakie atrakcje czekają na uczestników imprezy z Agnieszką Gryzek – dyrektorem Gminnego Domu Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku rozmawiała Weronika Chochoł: