Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

REGION

O zbrodni katyńskiej w Opocznie

piątek, 10 marca 2017 14:29 / Autor: Marcin Prejs
O zbrodni katyńskiej w Opocznie
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Joanna Żelazko z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi była gościem spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, które odbyło się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Tematem spotkania była zbrodnia katyńska.

Dr Joanna Żelazko w swoim wykładzie w obszerny sposób omówiła genezę zbrodni katyńskiej. Przedstawiła również wiele mniej znanych, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, informacji dotyczących między innymi omawiania kwestii zbrodni katyńskiej podczas procesów norymberskich, prób odkłamywania historii po wojnie oraz pierwszych prób upamiętniania sowieckiego mordu na polskich obywatelach zarówno w kraju, jak i za granicą. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

 W kolejnej części spotkania głos zabrał kpt. Włodzimierz Koperkiewicz, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami dotyczącymi niełatwych prób upamiętnia ofiar zbrodni katyńskiej w Opocznie już po 1989 roku. Krzysztof Czajkowski – nauczyciel historii z I LO, gorąco zachęcał do odwiedzenia warszawskiego Muzeum Katyńskiego po to, by móc lepiej zrozumieć wydarzenia z 1940 r. Tomasz Łuczkowski oraz Marcin Baranowski w imieniu Gminy Opoczno oraz Starostwa Powiatowego zaprosili wszystkich do udziału w oficjalnych uroczystościach poświęconych zbrodni katyńskiej, które odbędą się w Opocznie już w kwietniu.

 Termin spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opocznie zbiegł się z 77. rocznicą tajnej decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) podjętej w dniu 5 marca 1940 roku, dotyczącej wymordowania polskich jeńców wojennych oraz więźniów przebywających w obozach i więzieniach ZSRR, m.in. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.