REGION
Wiosna-kleszcze-borelioza
Są małe i trudne do zauważenia, jednak mogą wyrządzić dużą krzywdę. Mowa o kleszczach, które w okresie wiosennym dają się we znaki. Jak się przed nimi bronić i co zrobić, kiedy "złapiemy" kleszcza, albo raczej to on "złapie" nas?
Rozróżnia się ponad 800 gatunków kleszczy. Zagrożenie dla zdrowia stanowi ok. od 10 do 40 % insektów. Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, m. in. boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. Czym są te choroby?
Borelioza - u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów czy powikłań neurologicznych.
Babeszjoza - u ludzi charakteryzuje się szerokim spektrum nasilenia klinicznego. Zakażenie często ma przebieg bezobjawowy, jednak może rozwinąć się ciężka infekcja podobna do malarii.
Kleszczowe zapalenie mózgu - przebiega dwufazowo. W fazie zwiastunowej występują objawy grypopodobne. U części chorych po kilkudniowym okresie ustąpienia objawów rozwija się faza neuroinfekcji. Neuroinfekcja może występować pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. U większości objawy ustępują całkowicie po 2-3 tygodniach. U chorych na zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego możliwe utrzymywanie się przez kilka miesięcy zaburzeń czucia, niedowładów, upośledzenia pamięci.
Jak widać, niepozorny kleszcz może spowodować stały uszczerbek na zdrowiu. Na ukąszenie tego insekta narażeni jesteśmy w zasadzie wszędzie. Kleszcze dokonały kolonizacji wszystkich ekosystemów zarówno w Polsce jak i w Europie. Można je spotkać w lasach, na łąkach, polach, skwerach miejskich, a także przydomowych ogrodach. - Szczególnie ulubione dla nich są wysokie trawy i niskie krzewy. - mówi Marzena Wiosna – Michałek – asystent oddziału zakaźnego w Radomiu
Najlepsze warunki dla rozwoju kleszczy to okres od początku wiosny do jesieni. Dlatego w tym okresie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na miejsca, które wybieramy na spacery czy pikniki. Ważny jest również odpowiedni ubiór. - Po spacerze należy dokładnie obejrzeć całe ciało. - przypomina Marzena Wiosna – Michałek:
Jednak długi rękaw, nakrycie głowy i zastosowanie preparatu odstraszającego kleszcze nie dają stuprocentowej pewności. W przypadku ukąszenia powinniśmy jak najszybciej usunąć kleszcza samodzielnie lub zgłosić się do lekarza. Jak zabrać się do tego samodzielnie? Należy mocno chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyjąć go. Na rynku dostępne są specjalne zestawy, za pomocą których łatwo usuniemy insekta z naszego ciała. Wbrew powszechnemu przekonaniu kleszcza nie wolno przypalać, ani smarować tłuszczem - przypomina Robert Janduła - lekarz koordynator radomskiego pogotowia ratunkowego:
Również zwierzęta narażone są na choroby przenoszone przez kleszcze. Warto pamiętać, by po spacerze obejrzeć pupila, a w przypadku znalezienia insekta - wyciągnąć go przy pomocy pęsety. Można również zainwestować w preparat przeciw kleszczom - zachęca weterynarz Maciej Napieraj:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą.