Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Jan XXIII, papież
Dziś jest: Piątek, 11 października 2024

REGION

Sezon na kleszcze w pełni!

środa, 14 sierpnia 2024 09:19 / Autor: Kamil Zapora
Sezon na kleszcze w pełni!
ilustracja, Erik Karits, Pixabay
Kamil Zapora

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że kleszcz afrykański jest już w Polsce. Choć jest to obcy, groźny gatunek przenoszący wirusa gorączki krwotocznej, nie możemy zapominać o naszych rodzimych pajęczakach pijących krew, których wciąż jest zdecydowanie więcej, a przenoszone przez nie choroby też mogą być bardzo niebezpieczne. Strzeżmy się jednych jak i drugich, a dziś przypominamy jak to zrobić.

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Można je spotkać: na łąkach, gęstych trawach, w miejskich parkach, w zalesionych skwerach, w lasach, nad wodami, czy w ogródkach działkowych. Im wyższa temperatura i wilgotność otoczenia, tym bardziej wzrasta ich aktywność. Mówi Weronika Lesisz-Rębiś z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Kozienicach:

Warto wiedzieć, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcze, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też należy pamiętać o kilku zasadach:

A co jeśli kleszcz mimo wszystko wczepił się w nasze ciało? Przede wszystkim nie panikujmy. Najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć w prawidłowy sposób. Weronika Lesisz-Rębiś tłumaczy jak to właściwie zrobić:

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Borelioza to wieloukładowa choroba zapalna. W pierwszym okresie zachorowania u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, tzw. rumień wędrujący, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne: gorączka lub stany podgorączkowe, osłabienie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry. Towarzyszy mu zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi.

Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy zapalenia mózgu występują dwuetapowo: I faza trwa od 4 do14 dni – występuje: temperatura do 38 stopni, złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i karku, bóle mięśni, kończyn, bóle gałek ocznych. W II fazie neurologicznej występuje wysoka gorączka do 40 stopni, silne bóle głowy, nudności i wymioty, bóle mięśni i stawów. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę.