Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Turniej Rycerski trwa...

niedziela, 30 kwietnia 2017 12:56 / Autor: Weronika Chochoł
Turniej Rycerski trwa...
fot. ks. Zbigniew Niemirski / Gość Niedzielny
Weronika Chochoł

Po raz dwudziesty na zamek w Iłży przyjechali rekonstruktorzy z całej Polski i nie tylko. Trwa jubileuszowy Turniej Rycerski, którzy w tym roku odwiedzili Mieszko I i Bolesław Chrobry.

Na wzgórzu sandomierskim pojawili się najlepsi rekonstruktorzy z Polski i nie tylko. Prezentują się m.in. Grupa Jomsborg Viking Hird, Jomsborg Vikings Hir, Drużyna Wojów Arkona, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Drużyna Dworu Piotrówka i wielu innych - w sumie 150 odtwórców.

Deszcz i chłód nie odstraszyły miłośników rycerstwa. Uczestnicy imprezy w tym roku mogli przenieść się w czasy Mieszka I i jego syna, Bolesława Chrobrego. W te odległe lata przenoszą nas grupy rekonstrukcyjne. Jak mówią Mścisław z Drużyny Grodu Piotrówka i Mateusz Boromir z Drużyny "Najemnicy z 4 stron świata", rekonstrukcje to coś więcej niż hobby.: - - Nasze zaangażowanie w grupy rekonstrukcyjne to coś więcej niż hobby, to coś, co stało się stylem życia. Tu jest i dawka adrenaliny, gdy pojawia się walka, ale też i coś potem. Bo czy dziś ktoś z nas ma okazję zjeść porcję prosiaka z rożna po zmaganiu średniowiecznej piechoty? A obok tego nasza aktywność to ważna lekcja historii i patriotyzmu. Młodzi niby nie lubią historii, bo nie lubią książkowej narracji, ale chętnie przyjmują obraz i rekonstrukcję, która pokazuje im, skąd przyszliśmy i kim byliśmy kiedyś.

Zaplanowane na cały weekend wydarzenie to nie tylko bitwy. To również zwyczaje, stroje, gry i zabawy z przeszłości - słowem - żywa lekcja historii.

Impreza jeszcze trwa, na niedzielę organizatorzy zaproponowali m.in ćwiczenia szyków bitewnych i pojedynki. Szczegółowy program drugiego dnia:

12.00 - Przywitanie wojów i księcia Bolesława z publicznością. Zaproszenie na drugi dzień widowiska.

 12.10 - walki o most  gdzie stanie pięciu wojów przeciwko pięciu

13.00 - słowiańskie gry i zabawy z publiką

 14.30 - spektakl wędrownych kuglarzy

 15.00 - pokaz drużyny konnej księcia Bolesława

 16.10 - ćwiczenia szyków bitewnych oraz prezentacja uzbrojenia

 17.00 - obrzędy słowiańskie

 17.20 - walki walkami a życie toczy się dalej a co to za życie jak nie ma niewolnika do pomocy . Przed nami targ niewolników.

 18.00 - kręgi zdrady i honoru oraz pojedynki indywidualne honorowe wojów 

 19.00 - konkursy z nagrodami dla publiczności

 19.30 - Pokazy walk drużyny konnej

 20.00 - Pożegnanie

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości ks. Zbigniewa Niemirskiego: