Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Mazowsze liderem innowacyjności

środa, 10 maj 2017 15:47 / Autor: Monika Nowakowska
Mazowsze liderem innowacyjności
Monika Nowakowska

Mazowsze od lat stawia na innowacje i wspiera nowe technologie, co potwierdza raport opracowany przez ekspertów Banku Millennium. Po raz kolejny województwo mazowieckie zdobyło najwięcej punktów i zostało zwycięzcą „Indeks Millenium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017”. To dowód dobrego wykorzystania potencjału rozwojowego regionu.

Wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój, edukacja policealna, pracujący w B+R oraz liczba wydanych patentów – to 6 kryteriów innowacyjności, na podstawie których sporządzono ranking. Województwa mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów, a każdemu ze wskaźników nadano równą wagę. Mazowsze zdobyło 97 punktów, tym samym utrzymując pozycję lidera. Za wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój oraz liczbę pracujących w badaniach i rozwoju województwo otrzymało maksymalną ocenę.

– Niewątpliwie zdobycie po raz kolejny pierwszego miejsca w prestiżowym rankingu jest ogromnym sukcesem. I jest to sukces prężnie działających mazowieckich ośrodków badawczo-rozwojowych, a także innowacyjnych przedsiębiorców. Przypomnę tylko, że samorząd województwa od lat wspiera rozwój innowacyjności w regionie. W perspektywie RPO 2014-2020 na ten cel przeznaczył niebagatelne środki, bo ponad 500 mln zł. Nie spoczywamy jednak na laurach. Liczymy, że nasza gospodarka będzie jeszcze bardziej innowacyjna, a tym samym będziemy bardziej konkurencyjni nie tylko na  rynku europejskim, ale także światowym – podkreśla dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM dr Marcin Wajda:

Polska staje się coraz bardziej innowacyjna. W 2016 r. zajęła 39 pozycję wśród 128 najbardziej innowacyjnych gospodarek. Ma to znaczący wpływ na rozwój innowacyjności na poziomie lokalnym. Jednak, jak podkreślają eksperci, mimo zmniejszającego się dystansu w tempie rozwoju wewnątrz kraju, to różnice te są nadal mocno widoczne w poszczególnych regionach. Jak wynika z raportu Banku Millennium największy potencjał innowacyjności, obok Mazowsza, wykazują województwa małopolskie (88 punktów), dolnośląskie (76 punktów) oraz pomorskie (74 punkty). Najniższe pozycje zajęły zaś województwa świętokrzyskie (48 punktów), warmińsko-mazurskie (41 punktów) i lubuskie (38 punktów).