REGION
Rondo Cichociemnych w Końskich
Rondo u zbiegu ulic Armii Krajowej, Warszawskiej i Starowarszawskiej w Końskich nosi imię Cichociemnych. W uroczystościach nadania imienia rondu wziął udział ostatni żyjący cichociemny Aleksander Tarnawski.
Podczas uroczystości burmistrz Końskich Krzysztof Obratański zwracał uwagę na to, że nadanie imienia ulicom, placom czy rondom zwykle jest formą uhonorowania ludzi lub instytucji. Jednak w tym przypadku, nadanie imienia Cichociemnych rondu, jest honorem dla miasta.
Nadanie rondu w Końskich imienia Cichociemnych nie jest przypadkiem. To właśnie z ziemią konecką związanych było 37 z 316 cichociemnych zrzuconych do kraju. Mówił o tym także Marian Wikiera, wicedyrektor Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli, która nosi imię Armii Krajowej.
Uczestniczący w uroczystości Aleksander Tarnawski przypomniał rolę, jaką odegrali cichociemni w środowiskach, do jakich byli zrzucani.
Dziękował również za zorganizowaną w Końskich uroczystość.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było przecięcie wstęgi na Rondzie Cichociemnych.
Po symbolicznym przecięciu wstęgi Aleksander Tarnawski pojechał do miejscowej biblioteki. Tu odbyło się spotkanie z autorami książki „Ostatni”, która opowiada o losach właśnie Aleksandra Tarnawskiego.
Aleksander Tarnawski ps. Upłaz, Wierch urodził się 8 stycznia 1921 roku. Do kraju zrzucony został w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku. Po przybyciu do Okręgu Nowogródek został przydzielony do Zgrupowania Zachód Okręgu Nowogródek AK, którego komendantem był kapitan Jan Piwnik „Ponury”, a później podporucznik Bojomir Tworzyański „Ostoja”, który ostatecznie przydzielił go do Obwodu Szczuczyn AK, do 3 kompanii dowodzonej przez Jana Wasiewicza „Lwa”.
Aleksander Tarnawski jest ostatnim żyjącym cichociemnym. Mimo zaawansowanego wieku trzy lata temu wykonał jeszcze skok spadochronowy w tandemie.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/23828-rondo-cichociemnych-w-konskich#sigProGalleriad0178f6fbc