REGION
Wieniawa miejscem Spotkań z Folklorem
Oberki, skoczna muzyka i specjały kuchni regionalnej. Za nami XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie.
Impreza odbyła się po raz jedenasty i zgromadziła wielu miłośników kultury ludowej. Na wieniawskiej scenie zaprezentowały się w sumie 52 podmioty - 15 kapel ludowych, 10 solistów instrumentalistów, 18 zespołów śpiewaczych i 9 solistów śpiewaków. Do Wieniawy przyjechał m.in. zespół ludowy Czerwona Jarzębina z Jedlińska. Dla członków grupy takie spotkania są nie tylko okazją do poznawania kultury i tradycji, ale również nawiązywania nowych znajomości. Kierowniczka zespołu łamie również stereotyp, przeglądów i sztuki ludowej w ogóle, jako rozrywki dla osób starszych:
Mówi się, że co kraj, to obyczaj. Jeden ze zwyczajów ludowych w przyszłym roku planuje zaprezentować zespół Kumosie z Sadku (gm. Szydłowiec). Jest to obrzęd wysyłania "kuli za umarłym", która informowała o śmierci jednego z mieszkańców wsi. - Kula szła od domu do domu przez całą wioskę. - wyjaśnia Maria Pietras - kierowniczka zespołu:
Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Folklorem w Wieniawie poznać można było również tradycje, tańce i kulturę gości z Rzeszowszczyzny oraz Małopolski. Gośćmi specjalnymi imprezy były zespoły Pojawianie i Lesioki. Karol Mądrzyk i Maria Japa z Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca "Pojawianie" podkreślają, że bogactwo kultury ludowej przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a zaangażowanie członków zespołu nie słabnie. Pojawianie przedstawiają kulturę Krakowiaków Wschodnich, nie pozwalają odejść w niepamięć postaci pochodzącego z Zaborowa Jędrzeja Cierniaka - założyciela i prezesa Instytucji Teatrów Ludowych, który opowiadał się za samorodnym teatrem ludowym sięgającym do pieśni, tańców i zwyczajów ludowych. - Folklor wysysa się z mlekiem matki. - żartuje Maria Japa - kierowniczka zespołu, a Karol Mądrzyk dodaje: - Wiele osób z naszego zespołu występuje po swoich braciach, to tradycja sięgająca pokoleń:
Spotkania z Folklorem w Wieniawie stały się sztandarową imprezą gminy. Patronem wydarzenia jest Stanisław Stępniak - wybitny muzyk ludowy z Radzic Małych, który od urodzenia był niewidomy, jednak słuch muzyczny pomógł mu w wieku sześciu lat nauczyć się gry na harmonii. Spotkania to impreza, która łączy pokolenia, pokazuje tradycję i pielęgnuje pamięć. - podkreśla Alicja Ślifirczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie:
Ci, którzy w niedzielę przyjechali do Wieniawy mogli także zapoznać się z przygotowanym na specjalnych planszach z życiorysem Stanisława Stępniaka. Od czasu do czasu, a nawet częściej warto słuchać muzyki ludowej! - przekonywali uczestnicy imprezy:
Kultura ludowa bliska jest także Krzysztofowi Sobczakowi - wójtowi gminy Wieniawa, który przyznaje, że sam był członkiem zespołu pieśni i tańca:
Głównym punktem imprezy był przegląd kapel, zespołów śpiewaczych, instrumentalistów i solistów śpiewaków z regionu radomskiego i opoczyńskiego. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
Kategoria soliści i instrumentaliści:
Dwa pierwsze miejsca: Józef Witczak z oraz Ryszard Wlazło z Dąbrowy Górniczej
Dwa drugie miejsca: Jan Kmita z Przystałowic Małych i Marian Kulkowski z Wistki
Trzecie miejsce: Zdzisław Kwapiński z Radomia
Kategoria kapele ludowe:
Dwa pierwsze miejsca: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska
Trzy drugie miejsca: Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli , Kapela Jana Kępy z Borowca i Kapela Lipców z Wygnanowa.
Pięć trzecich miejsc: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Kapela Foktów z Ostrołęki, Kapela Jana i Józefa Tarnowskich z Domaniowa, Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia i Kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego
W kategorii zespoły śpiewacze:
Pierwsze miejsce: Zespół Śpiewaczy Przystalanki z Przystałowic Małych
Dwa drugie miejsca: Zakukała Kukułecka z Gałek Rusinowskich i Gołcunecki z Gałek Rusinowskich
Trzecie miejsce: Ostałki z Ostałowa
W kategorii solista śpiewak:
Pierwsze miejsce: Edward Kaleta z Bodzentyna
Drugie miejsce: Krystyna Ciesielska z Brogowej
Dwa trzecie miejsca: Zofia Rojkiewicz z Rykowa i Stanisław Pyzik z Domaszna
https://radioplus.com.pl/index.php/region/24436-wieniawa-miejscem-spotkan-z-folklorem#sigProGalleria1b69b0d25f