Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Dawna szkoła w Bąkowcu jak nowa

poniedziałek, 02 października 2017 09:40 / Autor: Weronika Chochoł
Dawna szkoła w Bąkowcu jak nowa
Weronika Chochoł

Będzie ciepło i funkcjonalnie. Budynek użyteczności publicznej w Bąkowcu (gm. Garbatka Letnisko) przeszedł gruntowny remont.

W budynku przez ponad 10 lat mieściła się szkoła podstawowa, która zlikwidowana została w związku z poprzednią reformą oświatową. Obecnie znajdowała się tam filia biblioteki gminnej.

Dzięki przeprowadzonemu remontowi w budynku będzie cieplej i przyjemniej, a przede wszystkim zwiększy się jego funkcjonalność. Znajdą tu miejsce: świetlica wiejska wraz z zapleczem socjalnym, a także garaż i pomieszczenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowcu. Wyremontowany budynek poprawi również jakość życia mieszkańców sołectwa.

- Za mało przywiązujemy wagi do tego, żeby w dużych sołectwach działała przynajmniej jedna świetlica, gdzie zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy starsze znalazłyby miejsce na zagospodarowanie swojego czasu wolnego. - mówi Robert Kowalczyk - wójt gminy Garbatka-Letnisko i dodaje: - Mieszkańcy sołectwa Bąkowiec nie mogli się doczekać, kiedy ktoś znajdzie pomysł na ten budynek.

Budynek stanie się miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli spotykać się i rozwijać swoje pasje. W razie potrzeby służył będzie również jako lokal wyborczy. Dzięki remontowi godne warunki pracy zyskali również strażacy-ochotnicy z Bąkowca. Od wielu lat OSP w Bąkowcu nie miała swojej siedziby, a jedynie garaż. Teraz jednostka będzie miała dobre warunki do działania, a także przyciągała młodych ochotników do swoich szeregów.

Remont kosztował ponad 751 tysięcy złotych. W ramach zadania ocieplone zostały ściany zewnętrzne, wymienione zostały także okna i drzwi. Budynek zyskał także nowy dach. Dodatkowo w budynku powstało nowe ogrzewanie. Wykonana została również instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej możliwe będzie oszczędzanie poprzez ogrzewanie - energia wyprodukowana przez ten system wykorzystywana będzie na ogrzewanie wody w budynku. Wśród wykonanych prac znalazły się również: wymiana instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej. Od tej pory budynek będzie ogrzewany nie węglem, a gazem z podziemnego zbiornika.

Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Priorytetu IV – Przejście na gospodarkę niskoemisyjną, Działanie 4.2 – Efektywność energetyczna.

Gmina nie spoczywa na laurach jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych. - Chcielibyśmy się skupić na gospodarce ściekowo-kanalizacyjnej. Priorytetem jest dla nas jest budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Garbatka Długa. Dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska rozpoczynamy modernizację naszej gminnej oczyszczalni. Mamy również projekt dla mieszkańców małych skupisk, gdzie chcemy budować oczyszczalnie przydomowe. - zapowiada Robert Kowalczyk.

O inwestycji, a także dalszych planach gminy Garbatka-Letnisko w rozmowie z Radosławem Mizerą opowiedział wójt gminy Robert Kowalczyk:

                      

                                                              Artykuł sponsorowany