REGION
Coraz więcej pasażerów wybiera podróż koleją
Z kolejowego transportu pasażerskiego w ubiegłym roku skorzystało ponad 300 milionów osób. Najnowsze statystyki ogłosił Urząd Transportu Kolejowego. - Wyniki przewozowe są poważną podstawą do stwierdzenia, że postrzeganie przez społeczeństwo kolejowego transportu pasażerskiego przechodzi dynamiczną zmianę - komentuje Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.
W stosunku do roku 2016 ilość pasażerów wzrosła o około jedenaście milionów. Taka tendencja jest efektem podejmowania działań służących konsekwentnemu podnoszeniu jakości usług świadczonych przez przewoźników kolejowych, ale też silnym bodźcem dla dalszych przedsięwzięć na rzecz usprawnienia funkcjonowania tej gałęzi transportu. - To także dowód na to, że społeczeństwo coraz chętniej jako środek transportu wybiera właśnie pociąg - mówi Dariusz Grajda.
Według niego innym służącym integracji działaniem zainicjowanym przez Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych - do którego należą także Koleje Mazowieckie - to integracja kolei pomiędzy regionami. Oferta Wspólny Bilet Samorządowy to pierwszy poważny krok ku integracji wśród przewoźników samorządowych, obsługujących kolejowe przewozy pasażerskie w poszczególnych województwach kraju. Warto zwrócić uwagę na to, jak coraz prężniej przewoźnicy ci działają w obrębie regionów. Świadczą o tym choćby wyniki przewozowe. I tak np. Łódzka Kolei Aglomeracyjna na przestrzeni lat 2014 - 2017 odnotowała 95-procentowy wzrost liczby podróżnych (z 0,3 mln do 3,9 mln). Godny uwagi wzrost odnotowały w tym samym okresie także Koleje Małopolskie - z 0,03 mln do 5,73 mln, co oznacza aż 218-procentowy skok.
- Jednak podstawą dla zwiększenia zainteresowania koleją jest jakość oferowana przez przewoźników. To właśnie chęć zapewnienia jak najwyższej jakości podróży przyświecała działaniom podejmowanym w ramach projektu zakupu 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych przez Koleje Mazowieckie. Spółka otrzymała aż 50 proc. alokacji środków w ramach konkursu ogłoszonego przez CUPT. To umożliwi jej zakup co najmniej 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych produkcji Stadler. To gigantyczne zamówienie niewątpliwie przełoży się nie tylko na jakość podróży, ale też umożliwi wypracowanie jeszcze lepszej oferty przewozowej. Historia spółki, konsekwentnie realizowane przez nią inwestycje na rzecz podróżnych przełożyły się na dynamiczny wzrost liczby przewożonych osób. Dziś Koleje Mazowieckie są motorem rozwoju regionu i tym samym wspólnie z Samorządem Województwa budują Mazowsze, budują jego potencjał. Dlatego, chcąc wykorzystać swoje możliwości, aktywnie współpracują z innymi przewoźnikami dla osiągnięcia rozwiązań przyczyniających się do integracji kolei w Polsce oraz skutecznego podnoszenia jakości pasażerskich przewozów kolejowych - komentuje Dariusz Grajda.