REGION
Kapsuła czasu w Szydłowcu
Budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu uroczyście rozpoczęta. W piątek, 16 lutego wmurowany został akt erekcyjny pod budowę nowej siedziby. Trzykondygnacyjny budynek powstanie przy tuż przy zamkowym parku. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ponad osiem milionów złotych.
Muzeum w Szydłowcu obchodzi jubileusz 50-lecia. Rocznica splata się z rozpoczęciem najważniejszej inwestycji w dziejach szydłowieckiej instytucji. W piątek, 16 lutego wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby. Znajdzie się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów przy ulicy Kąpielowej 8. - Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się o przepięknych korzeniach muzyki ludowej, instrumentów, bo to one zaczynają wielką kulturę. - podkreśla marszałek Adam Struzik:
Samorząd województwa mazowieckiego na budowę nowej siedziby przeznaczył 8,4 mln zł. Decyzja o przekazaniu środków na budowę nowej siedziby muzeum nie była łatwa, ponieważ całe województwo ma duże potrzeby. - zauważa marszałek Adam Struzik:
Obecnie muzealne biura i magazyny mieszczą się w najstarszej, XV-wiecznej, północnej części zamku oraz w XVI-wiecznych komnatach jego skrzydła wschodniego. Kiedy administracja przeniesiona zostanie do nowego budynku, w zamkowych komnatach zaaranżowane będą ekspozycje instrumentologiczne, audiowizualne przestrzenie edukacyjne oraz ekspozycje poświęcone historii zamku i jego mecenasom – Szydłowieckim i Radziwiłłom. Powierzchnie ekspozycyjne zwiększą się dwukrotnie, co pozwoli zaprezentować zbiory, które przechowywane są w magazynach. Obecnie znajduje się w nich około 1500 muzycznych artefaktów i cennych zbiorów historyczno-artystycznych.
Budowa nowej siedziby Muzeum ma ogromne znaczenie dla samej placówki, ale również całego Szydłowca. - podkreśla Artur Ludew - burmistrz Szydłowca:
W muzeum przez lata gromadzono unikatowe, zapomniane już instrumenty ludowe. Dzięki bogatym i wyjątkowym zbiorom, ale także gruntownej modernizacji wykonanej w 2015 roku, placówka stała się rozpoznawalna w całej Polsce. Wkrótce będzie dysponowała również nowoczesną siedzibą. Znajdą się w niej pracownie, biblioteka, sale edukacyjne, archiwum, magazyn zbiorów oraz pomieszczenia administracyjne, socjalne, gospodarcze, a nawet garaże. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki nowej siedzibie Muzeum zyska walor edukacyjny. - Kiedy przeniesiemy magazyny i biura do nowego obiektu, w pięknych komnatach zamkowych będziemy mogli udostępnić nasze zbiory. - cieszy się Aneta Oborny - dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu:
- Są nieraz marzenia i plany, które ciężko sobie nawet wyobrazić. Tak samo było w przypadku nowej siedziby muzeum. - przypomina Włodzimierz Górlicki - starosta szydłowiecki:
Podczas uroczystości marszałek Adam Struzik wręczył placówce medal pamiątkowy „Pro Masovia”. Sam Marszałek Województwa Mazowieckiego otrzymał dyplom oraz odznakę pamiątkową – honorowe wyróżnienie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu „Con passione”. Nie zabrakło również podziękowań dla osób najbardziej zaangażowanych w budowę nowej siedziby Muzeum. Odczytany i podpisany został także akt erekcyjny, który w wmurowany został w jedną ze ścian powstającej już siedziby. Do tuby z aktem erekcyjnym włożone zostały także pendrive z projektami i plikami dotyczącymi nowej siedziby, wizytówka marszałka Struzika, kilka monet oraz pierwsza strona lokalnej gazety z dnia uroczystości.
Według planów budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/28696-kapsula-czasu-w-szydlowcu#sigProGalleriab1f04a05c1