REGION
Opocznianie pamiętali
W Opocznie zakończyły się główne uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Obchody otworzyła wczorajsza prelekcja Pawła Reisinga na temat generała Kazimierza Załęskiego „Bończy”. Publicysta i autor książki poświęconej „Bończy” opowiadał o generale w opoczyńskim muzeum.
Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć krótki film na temat „Bończy”. To nie przypadek, że właśnie generałowi Załęskiemu poświęcone jest nasze spotkanie, podkreślał Adam Grabowski, dyrektor placówki.
A od dwóch tygodni dawna ulica 17 Stycznia w Opocznie, przy której mieści się choćby muzeum, nosi imię właśnie generała Kazimierza Załęskiego „Bończy”. W organizację patriotycznych uroczystości jak co roku włączył się samorząd powiatowy. To dla nas bardzo ważne obchody, podkreśla starosta Józef Róg.
Główne uroczystości związane z Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych otworzyła dzisiaj w Opocznie msza święta. Podczas nabożeństwa dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński przypomniał losy niezłomnych żołnierzy, którzy nawet po zakończeniu wojny walczyli o wolną Polskę. Powinniśmy brać liczny udział w tych uroczystościach, podkreślał Wiesław Wołkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Opocznie.
Dopełnieniem uroczystości było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej żołnierzom wyklętym. A zwieńczeniem opoczyńskich obchodów będzie zaplanowany na niedzielę Bieg Tropem Wilczym, wyjaśnia Rafał Skoczylas, dyrektor biura poselskiego Roberta Telusa.
Patriotyczne uroczystości w Opocznie to wspólna inicjatywa posła, starosty i burmistrza oraz miejscowego muzeum i Fundacji Dar Dla Potrzebujących.
Uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierzy wyklętych przeprowadzone zostały także w Końskich. Były szkolna akademia oraz złożenie wiązanek pod pamiątkową tablicą. Zaplanowany również na dzisiaj marszobieg ze względu na mroźną aurę został jednak odwołany.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/28949-opocznianie-pamietali#sigProGalleriae313345cd8