REGION
Te warianty już zostaną
W Makowcu w gminie Skaryszew odbyło się dziś ostatnie w tej turze spotkanie informacyjne z mieszkańcami w sprawie przebiegu trasy S12. Znamy już trzy warianty, które są niemal ostateczne. Mogą ulec jedynie niewielkim korektom.
Przypomnijmy, że trwa proces konsultacji społecznych w 10 gminach, przez które ma przebiegać ekspresówka na odcinku Radom - Puławy. Obecnie warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ). Teraz decydujący jest głos społeczeństwa. Pierwotnie przedstawione propozycje przebiegu S12 zostały oprotestowane. Szczególnie aktywnie wystąpili przeciw nim mieszkańcy Sołtykowa, dla których jeden z wariantów oznaczał wyburzenie ok. 100 domów. W sumie zebrano ponad tysiąc wniosków od mieszkańców. Odzew społeczny spowodował, że tamte propozycje trafiły do kosza. Barbara Czyż, sołtys wsi Sołtyków.
W wyniku konsultacji firma projektowa Schuessler opracowała trzy nowe warianty: A, B i C. Wiemy już jak ma przebiegać korytarz S12 w trzech alternatywach. - Na pewno w większym stopniu spełniają oczekiwania ogółu mieszkańców naszej gminy. To mniejsze straty społeczne i w budownictwie mieszkaniowym. Ważne, że GDDKiA i firma projektująca reagują na wnioski gminy i mieszkańców - powiedział burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga, który obecnie preferuje wariant A.
Mieszkańcy gminy Skaryszew liderowali pod względem liczby złożonych wniosków, ale brylują także we frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Dziś w szkole podstawowej w Makowcu było kilkaset osób.
Czas na kolejny etap konsultacji. Do 11 maja zainteresowani mieszkańcy mają czas na wypełnienie i przesłanie ankiet, w których szczególnie ważny jest przebieg dróg lokalnych - równoległych i poprzecznych do ekspresówki. W czerwcu odbędą się kolejne spotkania informacyjne. W tym czasie będzie też inwentaryzowana przyroda. Wstępnie przeprowadzona została natomiast analiza akustyczna. Firma projektowa zaproponowała prognostyczne lokalizacje ekranów dźwiękochłonnych.
Jeden z trzech wariantów zostanie wybrany w I kwartale 2019 roku. Oprócz kryterium społecznego na wybór wpłyną m.in. uwarunkowania ekonomiczne i środowiskowe. Preferowany wariant zostanie przekazany Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w celu uzyskania decyzji środowiskowej. GDDKiA zakłada optymistycznie, że decyzja ta mogłaby być wydana już na przełomie III i IV kwartału przyszłego roku. Natomiast w 2020 roku wojewoda wydałby decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).
Ze szczegółami można zapoznać się na stronie internetowej http://s12-radom-pulawy.pl.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/30007-te-warianty-juz-zostana#sigProGalleria50534fdbb7