Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

W jakim kierunku zmierza Mazowsze?

poniedziałek, 14 maj 2018 15:19 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Dyskutowali nad kierunkami rozwoju województwa mazowieckiego. W Radomiu rozpoczął się cykl debat o priorytetach, celach i wyzwaniach Mazowsza.

- Dokonujemy analizy tego, co udało się dokonać w ciągu 20 lat, bo jesienią tego roku będzie 20-lecie pierwszych wyborów do sejmików wojewódzkich. Po drugie, w tej chwili decydują się sprawy budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Następny kontekst, to aktualizacja wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. jesteśmy na etapie dyskusji, jakie inwestycje, jakie elementy rozwojowe należy do tego planu wpisać, żeby lepiej przygotować się do nowej perspektywy unijnej. Patrząc w przeszłość, musimy wyciągnąć wnioski, jak zbudować wewnątrzmazowiecką politykę spójności - tłumaczy marszałek Adam Struzik.

Debaty organizowane są przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie i mają pomóc w wypracowaniu optymalnych kierunków rozwoju dla całego województwa. Tłumaczy dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego.

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego oraz wsparciu unijnemu w województwie mazowieckim mamy zmodernizowane drogi, wyremontowane i wyposażone placówki zdrowotne i kulturalne, a także nowoczesne obiekty sportowe i place zabaw. Jednym z beneficjentów było Muzeum Wsi Radomskiej. Jak mówi Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Skansenu, udało się zmodernizować niektóre obiekty, poddać rewitalizacji oraz stworzyć nowe trasy turystyczne.

Przez te lata wiele inwestycji udało się zrealizować na mazowieckich drogach. W sumie na budowę i rozbudowę blisko 1,5 tys. km dróg zarówno wojewódzkich, jak również gminnych i powiatowych na południowym Mazowszu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 866 mln zł ze środków z własnego budżetu. Pomogły także fundusze unijne. Tylko w latach 2004-2013 na realizację projektów drogowych beneficjenci z tej części regionu otrzymali blisko 370 mln zł z UE. Mówi Andrzej Łuczycki, dyrektor radomskiego rejonu Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich:

Duża część debaty poświęcona była podziałowi statystycznemu województwa mazowieckiego. Przypomnijmy, że chodzi tutaj o rozdzielenie tzw. obszaru metropolitalnego, który zawiera Warszawę i obszaru regionalnego. Podział obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku.

- Dla tych 32 powiatów poza obszarem metropolitalnym będziemy zabiegać o dodatkowe środki z Unii Europejskiej - zapewnia marszałek Struzik.

Prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że podział statystyczny ma sens i skorzysta na tym obszar regionalny województwa mazowieckiego.

- Należy się spodziewać, że, tak jak w poprzednim okresie programowania, podstawowym kryterium będzie PKB na jednego mieszkańca według parytetu siły nabywczej. Równocześnie napisano w tym papierach z 2 maja, ze priorytet będzie dla obszarów najsłabszych i najbiedniejszych. Bogatsze regiony będą dostawały środki, ale sporo mniejsze. Jeśli doszło do takiego podziału, to mamy dwa regiony. Jeśli mówimy o pozostałej części, to poziom aktualnie osiągnięty 61-62% PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej, powoduje, ze obszar ten będzie beneficjentem. Szacunki są bardzo trudne, ale można mówić o kwocie 3-4 miliardów na korzyść - mówi prof. Szlachta.

Tomasz Zegar, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, mówi, że subregion radomski zyska na podziale statystycznym, ale nie zabraknie też wyzwań związanych przede wszystkim z odpływem ludności.

W ostatnich latach rozwinęły się także obszary wiejskie. Chodzi tu m.in. o budowę dróg, wodociągi, kanalizację, parki, skwery oraz łącza internetowe.

- Można mieszkać na wsi, a czuć się i korzystać z wielu rzeczy, jak w mieście – mówi Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM.

W konferencji inaugurującej cykl debat wzięli udział: Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej, dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM, Tomasz Zegar, kierownik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, Ilona Jaroszek-Nowak, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Andrzej Łuczycki, dyrektor radomskiego rejonu Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.