Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Kombajn na 90-lecie szkoły w Chwałowicach

sobota, 16 czerwca 2018 19:02 / Autor: Radosław Mizera
Kombajn na 90-lecie szkoły w Chwałowicach
Radosław Mizera

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Ziemi Iłżeckiej w Chwałowicach kultywuje tradycje 90–letniej szkoły. Z tej okazji odbyły się sobotę okolicznościowe obchody. Rada Powiatu Radomskiego przegłosowała uchwałę w sprawie przekazania 450 tys. złotych na zakup kombajnu na potrzeby placówki.

Szkoła w Chwałowicach to placówka o bogatej i chlubnej przeszłości. Powstała w wyniku realizacji ustawy sejmowej z 9 lipca 1920 roku o szkołach rolniczych. Sejmik Iłżecki, uwzględniając rolniczy charakter regionu, podjął uchwałę o lokalizacji i budowie szkoły. Uroczyste otwarcie Ludowej Szkoły Rolniczej miało miejsce 10 listopada 1928 roku. Dyrektor szkoły Marek Gierasiński:

Na przestrzeni lat szkoła ulegała wielokrotnie przekształceniom organizacyjnym. Zmieniały się nazwy i specjalności. Lata 70 – te ubiegłego wieku to okres zmian w systemie edukacji, również zmian w szkole w Chwałowicach. Od 1 października 2012 roku CKU i ZSP zostały połączone w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W skład CKZiU obecnie wchodzą: liceum ogólnokształcące mundurowe oraz szkoły dla dorosłych: liceum ogólnokształcące, technikum mechaniczne uzupełniające, szkoły policealne i kwalifikacyjne kursy zawodowe. Starosta radomski Mirosław Ślifirczyk:

Kształcenie zawodowe i specjalności w szkole dla dorosłych dostosowane są do przemian na polskim rynku pracy. Marek Jarosz z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Zawodowego w Radomiu:

Chwałowice są miejscem, gdzie młodzi ludzie i osoby dorosłe mogą zdobyć wykształcenie lub je uzupełnić, bądź nauczyć się zawodu:

Przez ponad 80 lat swej działalności szkołą kierowało 16 dyrektorów, z młodzieżą pracowało 141 pedagogów i pracowników dydaktycznych, zaś status absolwentów uzyskało ponad 4200 osób.