Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Za nami królewskie Kuźnice

niedziela, 08 lipca 2018 15:48 / Autor: Marcin Prejs
Za nami królewskie Kuźnice
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Lipie, Fałkowie i Maleńcu odbywały się imprezy w ramach tegorocznych Kuźnic Koneckich. Był orszak króla Kazimierza Wielkiego, walki rycerskie, pokazy karateków, a nawet mistrzostwa powiatu w rzucie podkową.

Kuźnice Koneckie to sztandarowa impreza Powiatu Koneckiego. Przeprowadzona ona została już po raz 19. Tym razem imprezy w ramach powiatowego święta odbywały się w Lipie, Fałkowie i Maleńcu. Historycznie nawiązywały one do pobytu króla Kazimierza Wielkiego na ziemi koneckiej. Jednym z punktów uroczystości było m.in. nadanie praw miejskich w Fałkowie. Podczas Kuźnic mieszkańcy mogli podziwiać walki rycerskie, tańce dworskie, były pokazy karateków oraz mistrzostwa powiatu w rzucie podkową. Głównym imprezom, podobnie jak przed rokiem, towarzyszył rajd rowerowy, nie zabrakło także ciekawych stoisk. Ważnym punktem Kuźnic było wręczenie nagród dla osób, firm i instytucji wspierających rozwój i promocję powiatu koneckiego. Wydarzeniu patronowało Radio Plus Radom. Posłuchaj naszej relacji z Kuźnic Koneckich.

Marki Koneckie otrzymali: Odlewnia „Ferrum – Wodecki” z Końskich, Stacja Dyszów z Końskich, producenci serów Aneta i Jan Królowie, Echo Dnia, ksiądz Tomasz Waśkiewicz twórca „Teatru po Lipami” z Lipy, Autokomis Daniela Zycha z Rudy Białaczowskiej, Piekarnia Rozeta ze Stąporkowa. Diamenty Marki Koneckiej trafiły do Jana Kowalczyka, właściciela odlewni żeliwa, Tadeusza Czarneckiego, artysty malarza i właściciela galerii sztuki „Biłasówka” i Piotra Salaty, wokalisty i kompozytora.

Nagrodami „Przyjaciel Kuźnic” wyróżnieni zostali: Zakład Piekarniczo – Cukierniczego Jerzy Stępień i Grzegorz Stępień, portal internetowy TKN.24, Centrum Ogrodnicze Toscana, ksiądz profesor Stanisław Łabendowicz oraz Inżynieria Wodna Końskie. Nagroda Alchemik Konecki trafiła do Jolanty Grochal z Centrum Opracowań Maleniec, Kowal Losu do Komitetu Organizacyjnego Pikniku Rodzinnego „Rodzina Rodzinie” w Stąporkowie, a Gwóźdź Sezonu do Mikołaja Wróbla, młodego filmowca ze Stąporkowa.