Przysucha
Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego
Powiat przysuski wśród najlepiej zarządzającym funduszami publicznymi powiatem w Polsce i o największym dochodzie na mieszkańca. Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało najnowszy ranking.
Według rankingu zamożność per capita powiatu w 2017 roku to 1341,01 zł. Warto przypomnieć, że powiat przysuski był sklasyfikowany w każdej edycji rankingu od 2004 roku, a od 2010 roku zajmuje regularnie I lub II miejsce. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu („zamożność”). Zajmowanie czołowych miejsc w rankingu jest efektem wieloletnich konsekwentnych działań podejmowanych w powiecie przysuskim w dziedzinie wzmacniania niwy finansowej.
Władze samorządowe w powiecie przysuskim przeszły drogę od likwidacji zadłużenia, przez restrukturyzację, przebudowę infrastruktury, aż po chwilę obecną, czyli czas ustabilizowanego funkcjonowania. Każde działanie publiczne musi czemuś służyć, a najlepszym przykładem jest tutaj oświata, która od lat jest „oczkiem w głowie” starosty Mariana Niemirskiego. Praktycznie do końca został zrealizowany projekt inwestycyjno-restrukturyzacyjny, którego wynikiem było znaczne zwiększenie zatrudnienia w całej oświacie i zbudowanie nowej infrastruktury edukacyjnej. Mieszkańcy powiatu przysuskiego zauważają swoją przewagę nad mieszkańcami sąsiednich powiatów chociażby poprzez dostęp do nowoczesnej bazy diagnostycznej w szpitalu powiatowym, likwidację wykluczenia cyfrowego w postaci przekazania 2400 rodzinom laptopów z dostępem do bezpłatnego internetu, możliwość kształcenia zawodowego dla młodzieży w nowo oddanym do użytku Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzieci i młodzież z terenu powiatu ma możliwość bezpłatnej nauki pływania na Powiatowej Krytej Pływalni. Na bieżąco poprawiana jest sytuacja dróg powiatowych, która szczególnie w bieżącej kadencji stała się priorytetowym obszarem aktywności władz powiatu. Bardzo ambitne założenie wyremontowania i przebudowy 100 km dróg powiatowych w ciągu czteroletniej kadencji samorządu wydaje się być możliwe do realizacji. Do samej nawierzchni dróg powiat dokłada w tej kadencji również kilometry ciągów pieszych oraz budowane od nowa mosty na ciekach wodnych.
Co bardzo ważne, powiat nie unika inwestycji w sprawy społeczne – częstokroć traktowane jako najmniej ważne, bo nieopłacalne. Tymczasem w bieżącej kadencji powstał i już wkrótce rozpocznie swoje funkcjonowanie nowoczesny i pięknie wyposażony Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Borkowicach wraz z Dziennym Domem Opieki Senior +. Powstanie nowego ZOL-u to powód do szczególnej satysfakcji Zarządu i Rady Powiatu, ponieważ to uzupełnienie bardzo ważnego braku na mapie instytucji powiatowych o wyspecjalizowany ośrodek świadczący swoje usługi na rzecz seniorów, o których tak łatwo się zapomina. Warto podkreślić fakt, że wieloletnie, rozsądne działania w dziedzinie finansów pozwoliły zbudować w powiecie przysuskim sytuację, w której generalny problem na dziś polega na podjęciu decyzji, która z najpilniejszych potrzeb bieżących będzie realizowana w pierwszej kolejności, a nie skąd będą wzięte pieniądze.
Ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim rozmawiał Radosław Mizera: