Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

REGION

Orzeł Biały na stulecie niepodległości

wtorek, 21 sierpnia 2018 14:23 / Autor: Radosław Mizera
Orzeł Biały na stulecie niepodległości
Radosław Mizera

Gotowy jest już Pomnik Orła Białego przy sanktuarium maryjnym w Skrzyńsku koło Przysuchy. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe. Uroczystość odsłonięcia monumetu odbędzie się 8 września. Będzie to jeden z punktów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Chcemy, aby w 100 lat po przełomowym czasie dla Polaków, nasz powiat przybrał barwy biało-czerwone. Rozpoczniemy te obchody tej wielkiej rocznicy 8 września 2018 roku, który będzie dniem odsłonięcia pomnika Orła Białego. Ten piękny hołd naszej niepodległości będziemy oddawać w Skrzyńsku, w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej, w 20. rocznicę koronacji wizerunku maryjnego - powiedział starosta przysuski Marian Niemirski.

Kustosz ks. Andrzej Szewczyk wyraził radość, że pomnik powstał przy sanktuarium maryjnym. – To godne miejsce, by pomnik Orła Białego był przy Matce Bożej. To jest taka symbioza wiary, polskości i patriotyzmu. Cieszę się, że odsłonięcie pomnika zbiega się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości i w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej – powiedział ks. Szewczyk.

Skrzyńsko należy do najstarszych w Polsce miejsc kultu maryjnego. Koronacja obrazu maryjnego w 1998 roku była dowodem wdzięczności za obecność Matki Bożej, Jej liczne cuda i łaski jakie otrzymują wierni.

W skrzyńskim sanktuarium maryjnym powstała Polska Droga Krzyżowa. Przy każdej plenerowej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów kraju, m.in. chrzest Polski, Zjazd Gnieźnieński czy najazd Tatarów na Polskę.

Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W czasie konserwacji obrazu (1991-1992) okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.

9 września 1998 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp koronował obraz w Skrzyńsku. W 2001 r. został skradziony obraz Matki Bożej. Po kilku dniach odzyskano go, ale już bez koron.