Przysucha
Dzień Jana Bogusza
Dzień Jana Bogusza - legendarnego skrzypka w stulecie jego urodzin, odbył się w Kamiennej Woli. W trakcie spotkania odbyła się również premiera książki z płytą „Pięciu od Bogusza”.
W programie było otwarcie wernisażu wystawy fotograficznej "Muzykanci z okolic Odrzywołu". Wystąpiła Kapela Józefa Porczka z Nieznamierowic, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Niwińskich, Kapela WoWaKin oraz Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Kamiennej Woli. Odbył się również pokaz filmu dokumentalnego o uczniach Bogusza: Tadeuszu Jedynaku, Józefowie Papisie, Piotrze Gacy, Józefowie Zarasiu i Stanisławie Ziei.
Sołectwo Kamienna Wola i Koło Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek z tradycyjnych dań regionalnych. Imprezę przygotowali: prof. Andrzej Bieńkowski, etnograf i założyciel fundacji „Muzyka Odnaleziona”, Gmina Odrzywół, Mateusz Niwiński z programu Akademia Kolberga i Sołectwo Kamienna Wola. Uczniowie Bogusza otrzymali upominki i dyplomy gratulacyjne od Wójta Gminy Odrzywół Mariana Kmieciaka i Starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego. Profesor Andrzej Bieńkowski otrzymał od gminy i sołectwa, oprócz podziękowań elementy tradycyjnego stroju opoczyńskiego – czapkę i pas. W imprezie wzięło udział kilkaset osób, gości, mieszkańców Kamiennej Woli i rodzin Bogusza.
Na wsi do tej pory żywa jest pamięć o Janie Boguszu i o jego ekstatycznej muzyce, mazurkowych improwizacjach, które wprowadzały tancerzy w trans. Co najważniejsze, Bogusz zostawił po sobie uczniów. To Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Józef Papis, Józef Zaraś i Stanisław Zieja. Ich gra to mistrzostwo świata. Kojarzy się bardziej z jazzowymi improwizacjami niż z tradycyjną muzyką wsi. Wszyscy pochodzą z mikroregionu Kajoków, jednej z najciekawszych enklaw muzycznych w Polsce.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/33156-dzien-jana-bogusza#sigProGalleriaa99544c974