Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Jest książka. Będzie współpraca

poniedziałek, 10 grudnia 2018 13:07 / Autor: Marcin Prejs
Jest książka. Będzie współpraca
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Ukazały się wspomnienia doktora Idaszewskiego. Ten mieszkaniec Jarocina, podobnie jak wielu innych jarocinian, w czasie drugiej wojny mieszkał w Opocznie. Czy wspólna historia zbliży obydwa miasta?

Przeszło 3,5 tysiąca mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych zostało w czasie II wojny światowej do Opoczna i okolicznych miejscowości. Na ziemię opoczyńską trafili dokładnie 9 grudnia 1939 roku. Tam, gdzie dotychczas mieszkali, Niemcy tworzyli Kraj Warty, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta.

Wśród wysiedlonych był m.in. dr Leon Idaszewski. Zamieszkał on w kamienicy przy placu Kościuszki 20, gdzie kontynuował praktykę lekarską. Zaangażował się także w miejscową działalność konspiracyjną. W trakcie swojego okupacyjnego pobytu w Opocznie Idaszewski spisał pamiętnik, który obecnie jest skarbnicą informacji o życiu i ludziach w przedwojennym Jarocinie i wojennym Opocznie, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

W obawie przed represjami ze strony Niemców, dr Idaszewski swoje wspomnienia spisywał w formie wierszowanej, by łatwiej móc je utrwalić w pamięci. Nocami uczył się tekstu na pamięć. Tuż przed swoim aresztowaniem i wywózką do obozu koncentracyjnego, wersję papierową ukrył w pobliskim ogrodzie. Leon Idaszewski przeżył pobyt na Majdanku i w Oświęcimiu. Po wojnie wrócił do rodzinnego Jarocina, gdzie w 1947 r. udało mu się z pamięci odtworzyć wspomnienia. Po 71 latach od tego czasu oraz po 62 latach od śmierci autora, staraniem Muzeum Regionalnego w Jarocinie wspomnienia ukazały się drukiem w formie książkowej.

Promocja wydawnictwa „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” odbyła się w opoczyńskim muzeum. Towarzyszyła jej także projekcja blisko godzinnego filmu dokumentalnego „Podróż do miejsc nakazanych”. Film przedstawia wspomnienia żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami dokumentu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie przy współpracy opoczyńskiego muzeum. „Podróż do miejsc nakazanych” będzie można już wkrótce bezpłatnie zobaczyć w kinie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Promocję książki poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Uczestniczyli w niej zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie Rajmund Banaszyński, radny Rady Miejskiej odpowiedzialny za kontakt z miastami partnerskimi Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta, wnuk przesiedlonego z Jarocina Jarosław Szych oraz Jacek Kranz – wnuk autora wspomnień dr. Leona Idaszewskiego. Nie zabrakło również przedstawiciela Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie Wojciecha Pietrzaka. Ze strony Opoczna władze samorządowe reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski oraz radni. Delegacje obydwóch miast ustaliły wspólnie rozpoczęcie procedury podpisania porozumień partnerskich. – Chcemy umowę o współpracy partnerskiej miast podpisać w przyszłym roku – wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta. – Zarówno my, jak i Jarocin mamy partnerskie miasta za granicą, teraz będziemy współpracować także między sobą, miastami w kraju – dodaje.

Książkę dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie.